Hrad Šášov a Bačovka
|

Malá dedinka na strednom Pohroní má 3 významné turistické atrakcie.

Malá dedinka Šášovské Podhradie je mestská časť mesta Žiar nad Hronom, 5 km juhovýchodne od jeho centra. Leží na severnom okraji Štiavnických vrchov, na ľavom brehu Hrona, pri jeho sútoku s Istebným potokom, v nadmorskej výške 270 m.

Hrad Šášov
Hrad Šášov. Fotoarchív: František Kovár

Kasteláni hradu často plienili okolité dediny a majetky.

Hrad Šášov bol vybudovaný na brale Orlia skala, v nadmorskej výške 340 m. Skalné bralo sa týči priamo nad riekou Hron. V minulosti hrad strážil križovatku ciest popri Hrone v smere na Zvolen, v smere na Kremnicu a Hronský Beňadik. Počiatočná história hradu nie je presne známa, sú to skôr dohady a legendy. Prvýkrát sa spomína v listine z roku 1253. Jeho majiteľom v tomto čase bol ostrihomský arcibiskup Vanča (Vancha) a jeho príbuzní Peter a Vincent. O niektorých kastelánoch je známe, že často plienili dediny a poškodzovali majetky v hronsko-beňadickom opátstve. Kráľ Žigmund v roku 1424 daroval hrad svojej manželke, kráľovnej Barbore. Kráľovná Barbora, o ktorej sa hovorí aj ako o čiernej kráľovnej, vlastnila v tom čase viacero hradov na území dnešných Čiech a Slovenka. Podľa archívnych dokumentov je doložené, že nejaký čas sa priamo zdržiavala na hrade Šášov.

Viditeľná časť múrov
Viditeľná časť múrov. Fotoarchív: František Kovár

Zrúcanina pevnosti je známa pod miestnym názvom Zábaštie.

V dávnej minulosti bola súčasťou hradu Šášov vysunutá pevnosť nachádzajúca sa na vyvýšenine, nad hradom. Dnes je táto zrúcanina pevnosti známa pod miestnym názvom Zábaštie. Prístup ku pevnosti je od hradu Šášov, pokračovaním po zelenej značke. Od hradnej pivnice, kde je na strome smerovník (smerovku som pridal v roku 2021, dovtedy tam nebola) je po niekoľkých minútach odbočka doprava (drevená smerovka na strome s nápisom Zábaštie). Výstup k pevnosti je po strmom neupravenom chodníku. Na vrchole vyvýšeniny je ešte aj dnes vidno základy objektu, spodné časti niektorých múrov, obrysy niektorých miestností. Okolo pevnosti je viditeľná priekopa s mohutným valom.

Obnovený nápis na skale.
Obnovený nápis na skale. Foto: František Kovár

Chýbal dátum, kedy bolo skalné bralo pomenované Bačovka.

Bolo to už dávnejšie, niekedy v rokoch 2008-09, keď som sa potuloval v okolí Šášovského Podhradia, pod zrúcaninou hradu Šášov. Lesná cesta popri rieke Hron ma priviedla ku skalnému bralu, ktoré sa čnelo vysoko nad jeho hladinou. Pomedzi stromy a kríky som si všimol, že na vrchol brala vedie aj úzky, už takmer zarastený chodník. Zo zvedavosti som sa vydal hore k vrcholu a dobre som urobil. Na skalnom vrchole brala sa predo mnou otvoril pomerne pekný výhľad na šíre okolie a rieku Hron. Okrem výhľadu ma čakalo aj jedno prekvapenie, na skale slabo viditeľný, vytesaný nápis Bačovka. Skalné bralo pomenovali Bačovka. Písmená vytesané v skale už ledva bolo vidno, splývali so skalou, a miestami ich prekrýval aj mach. Všetko som vyčistil, písmená zvýraznil farbou, upravil zarastený chodníček na vrchol skaly. Informácie chýbali a tak som začal pátrať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *