Rozhľadňa Horné Lazy
|

Z rozhľadne vysokej takmer 40 m máte Horehronie ako na dlani.

Rozhľadňa nad Breznom ponúka krásne výhľady. Pri pohľade z vyhliadkovej plošiny máte Horehronie ako na dlani. Vidíte aj na Nízke Tatry, Muránsku planinu a Veporské vrchy. Vrchol rozhľadne je v nadmorskej výške 805 m.

Značenie smerovkami
Značenie smerovkami. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa sa radí medzi najvyššie na Slovensku.

Vyhliadková veža Horné Lazy nad Breznom je jednou z najvyšších vyhliadkových veží na Slovensku. Je vysoká 39,60 m a pri výstupe na jej vrchol prekonáte spolu 192 schodov. Veža bola otvorená len nedávno, v roku 2021. Jej konštrukcia je celá kovová, len vyhliadková plošina má drevenú podlahu. Hore vedie dvojica schodíšť. Schody sú mriežkové, čí môže byť pre niektorých výstup na rozhľadňu menej príjemný. Z veže je jedinečný panoramatický výhľad na celé Nízke Tatry od Kráľovej holi až po Banskú Bystricu,  Brezno, Horehronské podolie a aj Veporské vrchy. Na vyhliadkovej plošine je pre lepší zážitok inštalovaný ďalekohľad, ktorým si vychutnáte detailnejšie pohľady na okolitú krajinu.

Vyhliadková veža vysoká 39.6 m
Vyhliadková veža vysoká 39.6 m. Fotoarchív: František Kovár

Veža jedinečná, prístup nie je najlepšie vyznačený.

K vyhliadkovej veži sa môžete dostať z niekoľkých smerov. Najjednoduchší je prístup z Brezna, z lokality Banisko. Trasa má dĺžku približne 4 km. Ak prídete autom, je najlepšie auto nechať na bezplatných parkoviskách: pri obchodnom centre S1, pri Hypermarkete Tesco, alebo pri Kauflaunde. K vyhliadkovej veži sa dostanete aj z obcí Valaská, Bystrá či Mýto pod Ďumbierom z časti Pohanské. Vzhľadom na jedinečnú rozhľadňu v regióne, ale aj na Slovensku nie je prístup ku veži podľa môjho názoru riadne vyznačený. Oficiálne turistické značenie tu chýba, nie je ani v turistických mapách.  Značenie je realizované len smerovými tabuľami, ktoré pri niektorých rázcestiach chýbajú, čo môže spôsobiť aj menšie blúdenie. Lepšie je využiť navigáciu, ktorá tiež môže mať nepresnosti. Napríklad z Brezna vás môže navigovať cez areál nemocnice, cez ktorý sa nedá prechádzať. Ja som mal skôr dojem pri výstupe ku veži, že tu platí – vidím rozhľadňu tak idem tým smerom.

Horehronie ako na dlani
Horehronie ako na dlani. Fotoarchív: František Kovár
Kovová konštrukcia rozhľadne
Kovová konštrukcia rozhľadne. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *