|

V slovenských lesoch sa nachádza unikátny hudobný nástroj.

Zaujímavosťou je nielen jeho schopnosť trúbiť, ale aj číslice a obrazec vyrytý na jeho povrchu. Nachádza sa v lese neďaleko malebnej juhoslovenskej dediny Sucháň.

Informačná tabuľa.
Informačná tabuľa. Foto: František Kovár

Andezitový blok s dvomi otvormi nejasného pôvodu.

Trúbiaci kameň je andezitový blok v chotári obce Sucháň, o veľkosti cca 3,5 m po dĺžke, 2,5 m vo šírke a 1 m po výške, v ktorom sú vytvorené dva otvory, vysekané číslice 1794 alebo 1194 s dvojbodkou nad číslicou 9. Na kameni je ešte vysekaná pravdepodobne mapka terénu. Pri správnom fúknutí do horného otvoru vychádza z druhého otvoru zvuk. Zatrúbenie z kameňa sa rozlieha do blízkeho okolia. Ako otvory vznikli nie je presne jasné. Sú dohady či otvory v kameni sú dielom prírody, alebo ľudským výtvorom.

Trúbiaci kameň.
Trúbiaci kameň. Foto: František Kovár

Kameň mal slúžiť Turkom na signalizáciu.

Miestna povesť hovorí, že kameň a jeho schopnosť trúbiť využívali turecké vojská v 16. a 17. storočí na zvukovú signalizáciu. Traduje sa, že ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva aj Tureckou píšťalou. Podľa povesti sú trúbiace otvory vysekané ľudskou rukou, rovnako ako štvorčíslie 1194 s dvojbodku nad deviatkou. Vzhľadom na rozdiel prvých dvoch číslic ho možno prečítať aj ako 1794. Obrazec môže byť mapou, pretože sa nápadne zhoduje s okolitou krajinou. Číslice môžu znamenať číslovanie kameňa v bývalej signalizačnej sústave, ak by taká v minulosti existovala, alebo čísla určujú letopočet. Ani jedna z číslic nezaznamenáva v dejinách okolia žiadnu významnú historickú udalosť. No po prepočte na islamský letopočet, ktorý sa počíta od roku 622 nášho letopočtu to vychádza rok 1572. To je rok, kedy vojská Osmanskej ríše v tomto kraji boli. Navyše, dve bodky nad deviatkou sa používajú v tureckom číselníku.

Diery v kameni.
Diery v kameni. Foto: František Kovár

Trúbenie sa každému nemusí podariť.

Zatrúbiť na kameni nie je jednoduché. Údajne v obci existuje len 10 ľudí, ktorí dokážu na tomto kameni zatrúbiť plnou silou. Kamenná atrakcia priláka veľa návštevíkov, ktorí majú chuť si na kameni aj zatrúbiť. Odporúča sa však využiť len pekné počasie a hlavne nie po daždi. Po daždi sa do otvoru dostane voda a tá znemožní pri fúkaní vydať zvuk. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po šírom okolí. Návod ako správne fúkať do kameňa hovorí, aby ste o skalu poriadne opreli nos, pery vtlačili do vrchného otvoru a snažili sa fúknuť ako do trúbky. Zvýhodnení sú pri tejto činnosti hudobníci, ktorí vedia hrať na trúbku.

Záhadné číslo.
Záhadné číslo. Foto: František Kovár

Ku kameňu je nenáročná turistika.

Ku kameňu vedie z obce Sucháň náučný chodník. Taktiež ku kameňu vedie z obce zelená turistická značka. Cesta ku kameňu je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie.

Záhadný znak.
Záhadný znak. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *