Počasie čaká výrazná zmena

Počasie čaká výrazná zmena. Prídu peklené teploty, priniesť môžu nebezpečné javy

Slovensko momentálne zažíva nezvyčajné počasie. Hoci vonku svietilo slnko, teploty nepresiahli 25 °C. To sa však čoskoro zmení a po nedávnom ochladení by ste sa mali pripraviť na návrat horúčav. Teploty vystúpia vysoko nad 30 °C, informuje iMeteo.

Slovákov čaká predĺžený víkend. V dôsledku toho si počasie pre nich pripravilo niečo špeciálne. Ako uvádza portál, počasie na Slovensku bude počas najbližších dní pod vplyvom tlakovej výše. Tá so sebou na naše územie prinesie slnečný predĺžený víkend. Letné teploty nás čakajú už v piatok, pričom počas tohto dňa pôjde o teploty v rozmedzí od 20 do 26 stupňov Celzia.

Skutočné oteplenie však nastane v sobotu. Maximálne teploty vystúpia výrazne nad 25 °C, na východe a juhu krajiny dokonca prekročia hranicu 30 °C. Podobné teploty budeme mať aj v nedeľu, keď na niektorých miestach dosiahnu tropických 33 °C.

S oteplením však prídu aj možné nebezpečné búrky. Na konci tohto týždňa by sa mohlo počasie na našom území zhoršiť, a rovnako by malo byť aj počas tohto víkendu. Studený front sa presúva cez Európu a môže začať ovplyvňovať naše počasie už v nedeľu, informuje iMeteo. Prvé búrky by sa mohli objaviť v noci na nedeľu a pokračovať až do nedeľného večera.

Teploty prepisujú rekordy

V stredu 3. júla sa v rozsiahlej časti Ruska na oboch kontinentoch vyskytli mimoriadne vysoké teploty. V Moskve bolo nameraných až 32,5 stupňa Celzia, čo predstavuje najvyššie teploty za viac ako storočie. Na juhovýchode Sibíri v obci Mamakan dokonca teploty dosiahli až 38,7 stupňa. Informoval o tom portál teraz.sk.

Meteorologická služba Rosgidromet vydala varovanie pred vysokými teplotami počas nasledujúcich piatich nocí, pričom teploty by sa nemali prepadnúť pod 24,5 stupňa. Neskôr by teplota mala klesnúť o približne desať stupňov v dôsledku búrok,po ich odchode sa očakáva návrat horúčav.

Medzitým sa obyvatelia Moskvy snažia ochladiť vo verejných fontánach a parkoch, zatiaľ čo iní, ktorí nemusia pracovať, sa rozhodli utiecť z mesta do svojich letných chalúp, informuje AFP.

Podľa Rosgidrometu na ich webovej stránke sa do konca týždňa očakávajú abnormálne teploty viac ako o sedem stupňov nad klimatickou normou.

Vysoké horúčavy trápia aj Grécko, kde tamojšie úrady varovali turistov, aby tieto teploty nepodceňovali. Pozor by si mali dávať najmä počas poludnia. Jún bol v krajine mimoriadne teplý, teploty vzduchu pravidelne prekračovali aj 40 stupňov Celzia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *