Kysucké rozhľadne
|

Kysuce sú krásny kút Slovenska, ktorý si môžete pozrieť aj z viacerých rozhľadní.

Na Kysuciach je postavených niekoľko rozhľadní s jedinečnými výhľadmi na šíre okolie. Tieto ešte viac umocňujú turistické zážitky z tohto krásneho kúta Slovenska. Dnes som z viacerých kysuckých rozhľadní vybral päť, ktoré som bol v minulosti navštíviť.

Mikovčákova rozhľadňa
Mikovčákova rozhľadňa. Fotoarchív: František Kovár

Mikovčákova rozhľadňa.

Mikovčákova rozhľadňa na vrchu Kamenité stojí v nadmorskej výške 834 m n. m. Patrí medzi najnižšie rozhľadne na Kysuciach. Vysoká je len 3 m, na kamennom základovom múre je osadená vyhliadková drevená plošina. Pri vyhliadke je postavený drevený prístrešok a v jeho blízkosti verejné ohnisko. Prístup k rozhľadni je z viacerých smerov a to z Turzovky, Dlhej nad Kysucou a z Dlhého Poľa. Výstup zo všetkých troch miest trvá približne 1:20 hod.. Trasy sú určené pre peších turistov, cykloturistov a v zime aj pre bežkárov.

Pohľad z Mikovčákovej rozhľadne
Pohľad z Mikovčákovej rozhľadne. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa u Jantov.

Rozhľadňa u Jantov
Rozhľadňa u Jantov. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa u Jantov je postavená nad mestom Krásno nad Kysucou, v osade U Jantov na vrchu Diel 560 m n. m.. Je to jedna z novších vyhliadok, bola postavená v roku 2020. Z vyhliadky je jedinečný výhľad na mesto a šíre okolie. Prístup je z mesta, popri Krížovej ceste, trasa trvá približne 45 min..

Pohľad z rozhľadne u Jantov
Pohľad z rozhľadne u Jantov. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera
Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa stojí na kopci Zarúbaná Kýčera nad obcou Veľké Rovné. Pri výške 15 metrov ma tri vyhliadkové poschodia. Pohyb v rozhľadni je mierne obťažnejší, nakoľko tu nie sú schody, ale rebríky. Pri vyhliadke je drevený prístrešok, lavičky a ohnisko. Prístup ku rozhľadni je po trase náučného chodníka, Veľké Rovné, Ivor – Osada Dolinky – Zarúbaná Kýčera, čas výstupu je približne 1:30 hod.. Náučný chodník je venovaný hlavne drotárstvu, ktorého centrom v minulosti bola obec Veľké Rovné. Podľa aktuálnych informácií je rozhľadňa pre zlý technický stav uzavretá.

Pohľad z rozhľadne Zarúbaná Kýčera
Pohľad z rozhľadne Zarúbaná Kýčera. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa Zákopčie

Rozhľadňa Zákopčie
Rozhľadňa Zákopčie. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa bola postavená na Marťákovom kopci v nadmorskej výške 854 m n. m.. Z rozhľadne je kruhový výhľad na blízke okolie, na Lysú Horu v Moravsko-sliezskych Beskýdách, na Veľkú Raču, ale aj Veľký Rozsutec v Malej Fatre. Pri rozhľadni je postavený krytý drevený prístrešok pri ktorom je verejné ohnisko. Prístup k vyhliadke je pre peších turistov, cyklistov a v zime aj pre bežkárov. Výhodná turistická trasa je po modrej značke: Zákopčie, Majer – Petránky – Rozhľadňa Marťákov kopec, čas výstupu je 1:40 hod..

Pohľad z rozhľadne Zákopčie
Pohľad z rozhľadne Zákopčie. Fotoarchív: František Kovár

Rozhľadňa Dedovka.

Rozhľadňa Dedovka
Rozhľadňa Dedovka. Fotoarchív: František Kovár

Na Veľkej Rači v stredisku Snowparadise od roku 2019 stojí rozhľadňa Dedovka. Bola postavená v tesnej blízkosti hornej stanice lanovky Dedovka, v nadmorskej výške 974 m.. Vyhliadková veža má výšku 16 metrov. Z rozhľadne je krásne vidieť Oščadnicu, Skalité, pohorie Malá Fatra s Veľkým Rozsutecom, Chlebom a Stohom. Dá sa dovidieť aj za hranice na blízke prihraničné územie Poľska a Česka. Jednoduchý a rýchly prístup k rozhľadni je sedačkovou lanovkou. Pre tých, čo sa vydajú peši je určená trasa po žltej a potom po zelenej značke: Oščadnica, Dedovka – Zadedová – Chaty na Rači – Koliba Dedovka, tento peší výstup trvá asi 45 min..

Pohľad z rozhľadne Dedovka
Pohľad z rozhľadne Dedovka. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

7 Comments

      1. V článku píšem, že rozhľadne som navštívil v minulosti, nie teraz. Ale keď som tam bol minulý rok, tak som nemal taký dojem, že by bola v takom stave, skôr mi to pripadalo akoby tam bola pred tým, či na jeseň 22 alebo jar 23 urobená údržba, niektoré veci akoby obnovené, nuž neviem. Myslím že ste mohli aj slušnejšie túto vec oznámiť, a nie že píšem od stola. Hľadal som teraz info že či je uzavretá a nič som nenašiel? Na základe vášho linku aktualizujem článok.

        1. Tak pardón ak som Vás urazil….rovnako je na tom taká istá rozhľadňa neďaleko na Luboch. Len tej už chýba spodné podlažie, takže sa hore nikto nedostane. A tiež to nie je nikde uvedené, resp. je to na hiking.sk pod mojimi článkami, kde som stav aktualizoval

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *