| |

Memoriál Kazimíra Kvietka v rapid šachu sa uskutoční v Kremnici.

Šachový klub CIV SK KREMNICA, mesto Kremnica a obec Kremnické Bane pozývajú na memoriál MUDr. Kazimíra Kvietka v rapid šachu. Šachový turnaj v Kremnici bude súčasne majstrovstvami okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica.

Šachový turnaj sa uskutoční v sobotu 5.8.2023, v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici. 

Šachový turnaj v Kremnici mediálne podporujú INovinky.

Pozvánka na šachový turnaj v Kremnici.
Pozvánka na šachový turnaj v Kremnici.

Šach v Kremnici sa hrával už v stredoveku.

Hoci o tom neexistujú písomné doklady, šach sa hrával v Kremnici už v stredoveku. Najstaršia doteraz známa písomná zmienka pochádza z roku 1589, keď sa v pozostalostnom súpise komorského podgrófa Wolfganga Rolla uvádzajú dve hry – dáma a šachy. (historik Daniela Haas Kianička)

Pätnásť šachistov založilo oficiálne svoj klub v roku 1935.

Šachový klub v Kremnici vznikol v januári 1935, keď sa stretlo pätnásť nadšencov tohto mentálneho športu. Dodnes jeho históriu dokumentuje niekoľko hrubých kroník so zápismi aj s archívnymi fotografiami. Určite je to niečo výnimočné. Takéto kroniky nie sú zvyčajné. Predtým sa jeho priaznivci stretávali pri vzájomných návštevách v domácnostiach, no najmä v mestskom Kasíne. Postupne sa k tomu pridávali aj pohostinstvá Štroffek či Tepper a holičské salóny.onedlho mal šachový klub 43 členov, ktorí sa schádzali trikrát týždenne, mali 11 šachovníc. Hrávalo sa bez hodín. Ako sa píše v dobovej kremnickej tlači, hostinský Tepper vychádzal šachistom v ústrety, obstaral im šachovnice. K hre dobre padlo vínko aj muzika prvotriednej cigánskej kapely. V hoteli Centrál, ktorý postavili v roku 1937, šachistom jeho majiteľ Schoffer zapožičal bezplatne šachové súpravy a zadarmo im prenajal aj klubovú miestnosť. (Bohuš Wolner)

80 rokov šachu v Kremnici, v roku 2015.

Mohlo by vás zaujímať: Centrom zimných športov bol v minulosti Slovenský Semmering.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *