Modralová
|

Najsevernejšie miesto Slovenska je prezývané aj ako Slovenský severný pól.

Najsevernejším miestom Slovenska je vrchol Modralová, v niektorých mapách a sprievodcoch uvádzaný aj ako Beskydok (1 168 m). Východiskovým miestom je Oravská Polhora, odtiaľto vedie žltá turistická značka.

Slovenský severný pól
Slovenský severný pól. Fotoarchív: František Kovár

Modralová je prezývaná aj Slovenský severný pól.

Najsevernejšie miesto Slovenska, prezývané aj ako Slovenský severný pól, je v tieni známejšej a navštevovanejšej neďalekej Babiej hory (1 725 m). Modralová nie je veľmi vyhľadávaná turistami, ak si chce niekto vychutnať počas túry kľud v lese, tak je to ideálna trasa. Cestou na vrchol sa turista môže občerstviť pramenitou vodou pri dvoch studničkách. Vrch ponúka z čiastočne odlesneného vrcholu obmedzený. Juhovýchodnému horizontu dominuje Malá Babia hora a Babia hora, juhozápadnému zasa Pilsko. Dobre pozorovateľné sú okolité vrchy a pri vhodných podmienkach aj vzdialenejšie pohoria, ako Sliezske Beskydy, časť Krivánskej Fatry, Oravská Magura, Chočské vrchy, hrebeň Ďumbierskych Tatier a okraj Západných Tatier.

Smerovník na Modralovej
Smerovník na Modralovej. Fotoarchív: František Kovár

Z Modralovej je možné pokračovať až na Babiu horu.

Zostup z Modralovej je možný cez Jalovecké sedlo (995 m) s návratom do východiskového bodu, Oravskej Polhory. Pre zdatnejších turistov je možnosť pokračovať z Jaloveckého sedla na Malú Babiu horu, prípadne až na Babiu horu. Pri tejto možnosti je potrebné si trasu časovo naplánovať, aby ste do cieľa neprišli za tmy.

Informačná tabuľa
Informačná tabuľa. Fotoarchív: František Kovár

Poloha Modralovej.

Nachádza sa na severnom okraji pohoria, v geomorfologickom podcelku Polhoranská vrchovina. Na poľskom území nadväzuje na pohorie Beskid Żywiecki. Vrch leží na hranici Žilinského kraja, Malopoľského a Sliezskeho vojvodstva. Na rozhraní okresu Námestovo, Powiatu nowotarského a Żywieckého. Na slovenskom území zasahuje na katastrálne územie obce Oravská Polhora. Vrch, v Poľsku sa nazýva Mędralowa, susedí na severovýchode s Magurkou (1 107 m n. m.), juhovýchodne sa v diaľke vypína Malá Babia hora (1 515 m n. m.) a juhozápadným smerom vrch Javorina (1 047 m n. m.). Hrebeňom vedie rozvodnica Čierneho a Baltského mora. Južná, slovenská časť masívu sa nachádza v CHKO Horná Orava.

Gajdošským chodníkom na najsevernejší bod
Gajdošským chodníkom na najsevernejší bod. Fotoarchív: František Kovár
Studnička popri turistickej trase
Studnička popri turistickej trase. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *