Viete, ktorý syr je najzdravší?

Doma ho máme všetci, no nepoznáme jeho benefity. Viete, ktorý syr je najzdravší?

V chladničke ho máme takmer všetci, no často si neuvedomujeme, aké benefity prináša jeho konzumácia. Reč je o syre. Je plný vápnika, sacharidov a bielkovín, dokáže vás ochrániť pred osteoporózou, stresom, no tiež posilní vaše kostí a srdce.

Nie je však syr ako syr. Dietologička Natalie Rizzo pre portál Today uviedla, že niektoré druhy syru sú plné obrovského množstva tukov a soli. Konkrétne ide o nasýtené tuky, ktoré nie sú pre ľudský organizmus prospešné.

Ako vybrať najzdravší syr?

Špecialistka však poukázala na to, že druhov syra je veľmi veľa. Viete, ako si v obchode vyberiete ten najzdravší?

Podľa skúsenej odborníčky je tvaroh pravdepodobne najzdravším syrom. „Má nižší podiel nasýtených tukov a vyšší obsah bielkovín než väčšina ostatných syrov,“ vysvetľuje. Tvaroh, ktorý je nezrelým syrom, sa vyrába z odstredeného kravského alebo kozieho mlieka. Jedna porcia, teda pol šálky nízkotučného tvarohu, priemerne obsahuje 90 kalórií, 12 gramov bielkovín, 2,5 gramu tuku, 5 gramov sacharidov a tiež 125 miligramov vápnika.

Na druhom mieste v kategórii najzdravších syrov sú vo všeobecnosti mäkké syry ako ricotta alebo mozzarella. „Sú vyrábané z nízkotučného alebo odstredeného mlieka, takže majú tendenciu mať nižší podiel nasýtených tukov a sú celkovo zdravšie,“ pripomenula na záver dietologička Natalie Rizzo.

Aké benefity prináša konzumácia syra?

Syr je lahodná a výživná potravina, ktorá sa vyrába z mlieka rôznych zvierat, najčastejšie z kravského, ovčieho a kozieho. Je bohatý na živiny, ako sú bielkoviny, vápnik, fosfor, vitamín B12 a riboflavín. Konzumácia syra môže priniesť mnoho zdravotných benefitov, vrátane:

Posilnenie kostí a zubov: Vápnik a fosfor sú dôležité pre zdravé kosti a zuby. Syr je vynikajúcim zdrojom týchto dvoch minerálov, čím pomáha predchádzať osteoporóze a zubnému kazu.

Podpora svalovej hmoty: Bielkoviny sú stavebnými kameňmi svalov a sú dôležité pre ich rast a opravu. Syr je dobrým zdrojom bielkovín, ktoré vám pomôžu udržať si zdravú svalovú hmotu.

Zníženie rizika srdcových chorôb: Niektoré štúdie ukázali, že konzumácia syra môže znížiť riziko srdcových chorôb. Je to pravdepodobne kvôli tomu, že syr obsahuje baktérie, ktoré produkujú prospešné zlúčeniny, ktoré znižujú krvný tlak a cholesterol.

Zlepšenie trávenia: Syr obsahuje probiotiká, čo sú živé baktérie, ktoré sú prospešné pre črevné zdravie. Probiotiká pomáhajú zlepšiť trávenie, posilniť imunitný systém a bojovať proti infekciám.

Kontrola hmotnosti: Niektoré druhy syra, ako napríklad feta a ricotta, sú pomerne nízkokalorické a bohaté na bielkoviny, čo z nich robí dobrú voľbu pre ľudí, ktorí chcú schudnúť alebo si udržať zdravú váhu.

Zvýšenie psychickej pohody: Syr obsahuje látky, ktoré stimulujú produkciu serotonínu, neurotransmitera, ktorý má vplyv na náladu. Konzumácia syra tak môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť riziko depresie.

Je však dôležité poznamenať, že nie všetky syry sú si rovné. Niektoré druhy syra sú vysoké na nasýtené tuky a sodík, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie, ak sa konzumujú v nadmernom množstve. Preto je dôležité vyberať si syry s nízkym obsahom nasýtených tukov a sodíka a konzumovať ich s mierou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *