Divoká roklina na Branisku
|

Pohorie Branisko skrýva nedotknutú divokú roklinu.

Divoká roklina s nedotknutou prírodou, nachádzajúca sa v pohorí Branisko, je prírodným klenotom východného Slovenska. Nachádza sa neďaleko osady Lačnov.

Krásna divoká príroda
Krásna divoká príroda. Fotoarchív: František Kovár

Divoká príroda robí z rokliny raj na zemi.

Roklinu nenájdete na turistických mapách, nevedie ňou značený turistický chodník. Svojim charakterom sa môže prirovnať k rokline v Slovenskom raji. Nachádza sa v nej množstvo malých vodopádov, miskovitých priehlbín tzv. krútňavových hrncov a zaujímavých skalných útvarov. Prechod roklinou patrí medzi náročnejšie, keďže tu chýbajú rôzne technické pomôcky, ako sú rebríky, mostíky, stúpačky a reťaze. V rokline je aj množstvo popadaných stromov. Treba sa pripraviť na to, že väčšinou sa ide v koryte potoka.

Nedotknutá príroda v rokline
Nedotknutá príroda v rokline. Fotoarchív: František Kovár

Tu však spomeniem, že predsa len zopár technických pomôcok sa v rokline nachádza. Nepodarilo sa mi zistiť, či je to pozostatok z minulosti, či bola roklina prístupná. Možno to bol pokus roklinu sprístupniť v nejakom období? Na niektorých miestach sa nachádza niekoľko stúpačiek s reťazami, alebo len samotné reťaze. Je to kus neporušenej prírody, čo z nej tvorí skutočný raj na zemi.

V rokline je niekoľko reťazí a stúpačiek
V rokline je niekoľko reťazí a stúpačiek. Fotoarchív: František Kovár

V lokalite odporúčam navštíviť skôr Lačnovský kaňon.

Bližšiu polohu a názov tejto rokliny v pohorí Branisko nespomeniem, keďže tu nie je oficiálne vyznačený turistický chodník, nech zostane aj naďalej nedotknutou divokou roklinou. V blízkosti je ešte jedna podobná divoká roklina, tá však je v podstate nepriechodná. V lokalite odporúčam navštíviť Lačnovský kaňon, cez ktorý vedie turistický chodník a tiež vás očarí svojou divokou a krásnou prírodou.

Jeden z vodopádov
Jeden z vodopádov. Fotoarchív: František Kovár

Roklina sa nachádza v rezervácii Kamenná baba.

V roku 1965 bola lokalita vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu Kamenná baba. Táto rezervácia dostala meno podľa najznámejšieho skalného útvaru, ktorý sa tu nachádza. Podľa legendy je to zlá macocha, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než stihla vykonať svoj zlý skutok tak skamenela. V lokalite sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé útvary a to Mojžišov stĺp, ktorý je vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica. Pri obci Lipovce sa nachádza od roku 1999 jediná sprístupnená jaskyňa na území prešovského regiónu, je ňou jaskyňa Zlá diera, v miestnom nárečí známa ako Zla džura.

V závere rokliny
V závere rokliny. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *