Počasie na Slovensku čaká výrazná zmena

Slovensko zažíva vlnu nevídaného tepla. Vieme, kedy sa situácia otočí o 180 stupňov

Slovensko zasiahla vlna teplého počasia, ktorá v najbližších dňoch ešte zosilnie. Teploty sa vyšplhajú na mimoriadne vysoké hodnoty pre toto ročné obdobie, informuje portál iMeteo.sk.

Teplý vzduch prichádzajúci od západu sa mení na juhozápadné prúdenie, ktoré prinesie ešte teplejšie počasie. V najbližších dňoch sa tak môžeme tešiť na slnečné lúče a letné teploty.

Teploty sa v priebehu týždňa vyšplhajú až na 20 °C, v niektorých regiónoch aj na 25 °C. Takéto teplé počasie je v tomto období roka neobvyklé a môže prekvapiť aj tých najzarytejších optimistov.

Teploty na juhozápade Slovenska atakujú rekordy. Už v nedeľu a v pondelok sa vyšplhali k 15 °C a dnes (6.2.) túto hranicu s najväčšou pravdepodobnosťou prekonajú. Pri jasnom až polooblačnom počasí, ktoré nás dnes čaká, sa môžeme tešiť na teploty od 10 do 16 °C. Chladnejšie bude len pod Tatrami, kde sa ortuť teplomera vyšplhá maximálne na 10 °C.

Aj streda bude slnečná s príjemnými teplotami. V najteplejších oblastiach na juhozápade Slovenska sa teplota môže vyšplhať až na 17 °C.

Ochladenie príde až v závere týždňa. Teploty sa znížia o 3 až 4 °C a maximálne denné teploty sa budú pohybovať medzi 7 a 13 °C. Podľa predpovedí by sa v priebehu budúceho týždňa mohlo na naše územie vrátiť chladné počasie so snehom a mrazmi.

Na juhu teplo, na horách orkán

Kým v niektorých oblastiach teploty dosahujú rekordné úrovne, obyvatelia Vysokých Tatier už od nedele bojovali so silným vetrom. Ako uvádza portál iMeteo, orkán sa na poľskej strane Vysokých Tatier nachádza aj dnes.

Vietor je taký silný, že strhol strechu chaty. K incidentu došlo v Doline piatich poľských rybníkov.

V pondelok napríklad na Chopku zaznamenali poryvy dosahujúce rýchlosť 137 km/h, čo je už sila orkánu.

V utorok platí na horách výstraha 2. stupňa pred silným vetrom. Konkrétne platí v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno a Poprad.

V niektorých okresoch vydal pred vetrom SHMÚ výstrahu 1. stupňa.

Turisti, buďte opatrní

Tatranský národný park varuje turistov pred veľmi ťažkými podmienkami. Okrem silného vetra hrozí aj nebezpečenstvo pádu lavín, šmykľavých chodníkov a zlej viditeľnosti.

V utorok ráno platilo pre najvyššie polohy Tatier (nad 1600 m n. m.) zvýšené lavínové nebezpečenstvo 3. stupňa.

Sneh na zjazdovkách je vo vyšších polohách tvrdý a zamrznutý, inde ťažký a mokrý. Na spodných trasách sa miestami nachádza aj stojatá voda a kašovitý sneh.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *