Slováci rušia svoje dovolenky

Slováci rušia svoje dovolenky. Dôvodom je strach z medveďov

Narastajúci počet správ o výskyte medveďov poriadne vydesil množstvo turistov, ktorí sa preto rozhodli zrušiť svoje rezervácie ubytovania. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Niektorí hotelieri na Slovensku tvrdia, že informácie o medveďoch škodia cestovnému ruchu. Viacerí dovolenkári totiž zrušili svoje rezervácie ubytovania aj v oblastiach, kde sa zvyčajne najväčšia šelma krajiny nevyskytuje.

Turisti uvádzajú, že majú obavy z toho, že ich môže medveď napadnúť počas pobytu v prírode. Časť e-mailu od zákazníka, ktorý zrušil rezerváciu v penzióne v Dolnom Kubíne, vyjadruje: „Strach zo slovenských medveďov premohol mojich rodinných príslušníkov natoľko, že ma požiadali o zmenu miesta dovolenky.“

Prevádzkovateľ penziónu uvádza, že za dvadsať rokov nepostrehol takéto obavy zo stretnutia s medveďom. „Toto je prvý dokumentovaný prípad, s ktorým sme sa stretli. Tento rok na jar sme síce dostávali telefonáty ľudí s otázkami, ale k zrušeniu rezervácie nedošlo,“ citoval portál jeho slová.

Dovolenka na Slovensku je bezpečná

Zamestnanci v oblasti cestovného ruchu sa zhodujú v názore, že hlavnou príčinou súčasnej situácie sú predovšetkým prehnané emócie týkajúce sa informácií o výskytu medveďov. „Ide len o istý druh paniky a cestovanie na Slovensku je stále bezpečné. Pre tých, ktorí chcú vidieť medveďa, je lepšou voľbou návšteva kontaktného zoologického parku,“ poznamenala hovorkyňa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Liptov Katarína Šarafínová.

Pre zaručenú bezpečnosť sa odporúča pohybovať sa len po označených turistických chodníkoch a počas prechádzky hlasne rozprávať, tlieskať alebo písknuť. Aj keď sa medvede zvyčajne vyhýbajú ľuďom, môžu ich prehliadnuť v hustej vegetácii mimo značených chodníkov.

„Ak turisti dodržiavajú pravidlá a chodia po značených turistických trasách, vyhýbajú sa prechádzkam v skorých ranných alebo večerných hodinách, keď je už tma, nemali by čeliť žiadnemu nebezpečenstvu,“ vysvetľuje hovorkyňa národnej cestovnej agentúry Slovakia Travel, Zuzana Eliášová.

Vyhlasovanie mimoriadnej situácie

V prípade výskytu hnedého medveďa sa teraz bude vyhlasovať mimoriadna situácia podobne ako pri zemetrasení alebo teroristickom útoku. Po jej vyhlásení bude zakázané používať lákadlá, ktoré by mohli prilákať medvede. Súčasne bude samospráva povinná odstrániť existujúce lákadlá na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou.

Tieto zmeny sú súčasťou novely zákona o ochrane prírody, ktorá mení aj zákon o civilnej ochrane. Poslanci Národnej rady SR túto právnu úpravu definitívne schválili v skrátenom legislatívnom konaní.

Ministerstvo životného prostredia vysvetlilo, že ak sú vnadiská spojené s výskytom medveďa, ich odstránenie by malo prispieť k návratu medveďa do jeho prirodzeného prostredia. Pôvodný návrh hovoril o veľkej šelme, ale poslanci zmenili jeho formuláciu. Nová legislatíva preto upravuje iba záležitosti týkajúce sa hnedého medveďa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *