Prvý letný mesiac sa blíži

Prvý letný mesiac sa blíži. Prinesie toto ročné obdobie ďalšie rekordy?

Prvý letný mesiac začne síce až o nejaký čas, no už teraz prognózy ukazujú, že leto 2024 bude nadpriemerne teplé. Meteorologické leto odštartuje už v sobotu 1. júna. Takéto počasie odhadujú predpovedné numerické modely ECMWF. Tie sa považujú za jeden z najspoľahli­vejších zdrojov dát dlhodobých prognóz.

Ako informuje portál iMeteo, jún by mal byť o niečo teplejší, ako je dlhodobý priemer. „Anomálie teplôt naznačujú, že približne o 1 °C bude teplejšie, ako je normál pre tento mesiac,“ uvádza portál.

V priebehu celých štyroch týždňov júna očakávame nadpriemerné teploty. Na začiatku mesiaca budú teploty relatívne znášateľné, ale od približne 17. júna sa začnú zvyšovať a následne prídu prvé horúčavy. Tento trend vysokých teplôt by mal pokračovať až do konca mesiaca. Na väčšine územia sa očakávajú teploty okolo +30 °C.

Počas júna by mali zrážky zodpovedať dlhodobému priemeru, čo naznačuje, že extrémne suché podmienky nie sú pravdepodobné. V našej oblasti by sme mali očakávať len miernu suchosť. Čo sa týka vetra, nemusíme očakávať výrazné odchýlky od normálu. Priemerná rýchlosť vetra by mala byť mierne nižšia ako dlhodobý priemer.

Leto vystrieda rekordnú jar

V minulých dňoch sme zažili počasie s búrkami, ktoré na mnohých miestach odporovalo pranostike, že studený máj znamená „v stodole raj“. Denné teploty presahovali dlhodobý priemer a vďaka vlhkému vzduchu bol pocit dusna.

Klimatológ Pavel Matejovič pre portál Teraz.sk vysvetlil, že minulý týždeň priniesol teplý a vlhký vzduch z juhozápadu, čo spôsobilo silné búrky a miestami aj 50 mm zrážok. Intenzívne dažde na viacerých miestach zlepšili vlhkostné podmienky.

Ako uviedol, v tomto týždni sa priemerné denné teploty v nížinách pohybovali okolo 18 °C, čo predstavuje zhruba o 2 °C viac než dlhodobý priemer. Máj teda opäť patrí medzi teplotne nadpriemerné mesiace.

V strede minulého týždňa sme zaznamenali hodnotu, ktorá je vyrovnaná s najteplejšou jarou v histórii meteorologických pozorovaní na území Slovenska, teda obdobím od marca do mája. Priemerná teplota najteplejšej jari v Hurbanove, zaznamenaná v roku 2018, dosiahla hodnotu 13,3 °C. Dlhodobý priemer tohto ročného obdobia dosahuje v najteplejších lokalitách približne 11 °C.

„V dôsledku nadnormálne teplého počasia je rekord postupne prekonávaný na väčšej časti územia Slovenska. V Hurbanove by tohtoročná jar mala dosiahnuť hodnotu asi 13.7 °C, teda rekord by mal byť prekročený asi o pol stupňa. Podobne tomu bude aj na väčšine územia Slovenska. Treba pripomenúť, že rekordne teplej jari predchádzala rekordne teplá zima a tiež vlaňajšia rekordne teplá jeseň,“ vysvetlil Matejovič.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *