EČV prejdú ďalšími zmenami

EČV prejdú ďalšími zmenami. V hre je aj niekoľko zákazov

Slovenskí vodiči sa budú musieť prispôsobiť novým pravidlám týkajúcim sa evidenčných značiek vozidiel. Aj keď bude možné si príplatkom upraviť tabuľky, už nebude možné na ne uvádzať ľubovoľné texty.

Ministerstvo predložilo návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorý sa momentálne nachádza v procese medzirezortného pripomienkového konania. Očakáva sa, že novela by mala nadobudnúť účinnosť v júli budúceho roka. Aké konkrétne zmeny sa v rámci tohto návrhu majú očakávať?

Jednou zo zmien bude implementácia nového typu dočasných tabuliek. Dočasné registračné značky, ktoré začínajú na písmeno C a tiež tie označené písmenom M, budú vydávané iba v jednorazovej forme. Informoval o tom portál topspeed.sk.

Niečo bude úplne zakázané

Vodiči teraz musia pre dočasné registračné značky začínajúce písmenom C využívať systém požičiavania a následného vrátenia, čo je podľa ministerstva dopravy problematické.

Vodiči budú môcť získať dočasné tabuľky aj pre autá, ktoré ešte nie sú zaregistrované. Tieto tabuľky budú mať obmedzenú dobu platnosti a cena za ne bude 5 eur. Nie je potrebné ich vracať, ale po uplynutí platnosti budú neplatné. Tieto nové dočasné tabuľky nebudú vyrábané z plechu, ale zo syntetického polyesteru.

Ďalšou zmenou bude vyhradenie tabuliek s EČV EL a EV výhradne pre elektrické vozidlá. Plug-in hybridy už nebudú mať prístup k týmto tabuľkám.

Topspeed ďalej uvádza, že Ministerstvo vnútra má záujem presnejšie definovať evidenčné značky vozidiel a určiť slová, spojenia písmen či symboly, ktoré nové EČV nesmú obsahovať. Cieľom je zabrániť prítomnosti hanlivých výrazov, vulgarizmov alebo nevhodných slov.

Rezort má záujem aj o zákaz propagácie extrémistických skupín a hnutí prostredníctvom tabuliek s EČV. Bude sa prísne hodnotiť, ktoré tabuľky budú schválené. Cieľom je zabezpečiť, aby tabuľky neposkytovali priestor ani pre evokáciu nevhodných výrazov.

Podľa portálu topspeed.sk vzrástol záujem o voliteľné evidenčné značky výrazne po minuloročných zmenách, kedy štát umožnil vlastníkom vozidiel ponechať si svoje pôvodné tabuľky EČV pri predaji automobilu, namiesto automatického vydania nových.

Poplatok za EČV by sa mohol znížiť

Poplatok spojený s evidenčným číslom vozidla (EČV) by mohol od júna znížiť na pôvodnú úroveň, čo zodpovedá stavu pred účinnosťou novely zákona, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony na zlepšenie verejných financií (tzv. lex konsolidácia). Tento návrh novely zákona o správnych poplatkoch predložil opozičný poslanec za stranu SaS Marián Viskupič do Národnej rady SR.

Predkladateľ zdôraznil, že motoristi sa stávajú cieľom neustáleho zvyšovania poplatkov, ktoré prispievajú do štátneho rozpočtu. Nedávno schválený balík lex konsolidácia, účinný od 1. apríla 2024, výrazne zvýšil takmer 80 rôznych poplatkov v oblasti dopravy.

Poslanec upozornil na absurdné zvýšenie poplatkov za vydanie EČV. Napríklad poplatok za vydanie EČV podľa vlastného výberu sa zvýšil z 331 eur na 500 eur za jedno vozidlo (dve tabuľky EČV). Poplatok za znovuvydanie stratenej tabuľky EČV sa zvýšil z 66 eur na 100 eur, pričom v skutočnosti je potrebné vymeniť obe tabuľky, čo znamená, že motorista zaplatí namiesto pôvodných 66 eur až 200 eur.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *