Hulín
|

Neveľký vrch neďaleko Novej Bane ponúka zaujímavý výhľad na stredné Pohronie.

Menej vyhľadávaný vrch v Štiavnických vrchoch pri Novej Bani, nad obcou Brehy ponúka krásny výhľad na veľkú časť stredného Pohronia. Výstup na vrch Hulín nie je veľmi náročný a časovo dlhý.

Vrch Hulín
Vrch Hulín. Fotoarchív: František Kovár

Vrch Hulín je známy aj ako Biela skala.

Nad obcou Brehy sa vypína skalný vrch Hulín (650 m), známy je tiež pod menom Biela skala. Z vrcholu je krásny výhľad na veľkú časť stredného Pohronia. Nachádza sa tu aj miesto na oddych a občerstvenie, kde sa dá posedieť a aj niečo si opiecť. Na vrch Hulín sa dostanete približne do 1,5 hod., po trase dlhej 3 km. Výstup je takmer celú trasu mierny, posledných približne 20 min. je to už prudšie stúpanie až na vrchol. Na vrchol vedie žltá značka, ktorá začína v obci Brehy. Za obcou chodník prechádza cez menšie návršie s kalváriou, vytvorenou v roku 2019, pri poslednej obnove kríža. Kríž tu bol postavený už v roku 1821. Vo svojej histórii bol niekoľko krát obnovený.

Vrchol pokrytý skalami
Vrchol pokrytý skalami. Fotoarchív: František Kovár

V okolí prebiehala v minulosti banská činnosť.

Po oddychu na vrchole je možnosť vrátiť sa späť po tej istej trase. Druhá možnosť je pokračovať ďalej po žltej značke na vrch Chlm, odkiaľ už pokračuje zelená značka na Schlosberg a pokračovať do obce Brehy (alebo po zelenej značke až do obce Rudno nad Hronom). Zaujímavosťou tejto časti trasy sú stopy po stredovekej banskej činnosti. Nachádza sa tu aj zachovalá štôlňa Johann De Deo, ktorá je aj prístupná, ale len na vlastnú zodpovednosť. V obci Brehy si môžete pozrieť vyše 200 ročný Fabkovie dom so slamenou strechou a Hrnčiarske múzeum. Obec Brehy je známa hrnčiarska obec s dlhou tradíciou tohto remesla.

Výhľady na stredné Pohronie
Výhľady na stredné Pohronie. Fotoarchív: František Kovár

Z histórie obce Brehy.

Prvá písomná zmienka o obci Brehy sa datuje do roku 1283, kedy sa nazývala Mogosmorth. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1324 je písomne doložený názov Magasmart, z roku 1773 Brehy; po maďarsky sa obec nazývala Magasmart, po nemecky Hochwald, Hohenmaut. V roku 1283 patrila obec zemanom, v roku 1393 ju kráľ daroval špitálu sv. Alžbety v Novej Bani, v roku 1470 ju oslobodil od platenia daní. V chotári obce sa dolovalo zlato a striebro. V roku 1536 patrila Novej Bani, od roku 1601 Dóczyovcom. (Zdroj: obec Brehy)

Spomedzi skál stromy rastú
Spomedzi skál stromy rastú. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *