Na Európu útočia 12 centimetrové ploštice

Na Európu útočia 12 centimetrové ploštice. Zjedia vtáka, no aj korytnačku

Portál Live Science informuje o tom, že vedci na Cypre prvýkrát objavili obrovské dvanásťcentimetrové vodné ploštice. Odborníci upozorňujú ľudí, aby si na ne dávali pozor. Ich pohryzenie je totiž veľmi bolestivé.

Tieto ploštice sa vedcom podarilo nájsť na východnej strane ostrova. Podľa dostupných informácií sa tam ploštice mali dostať z pevniny, no zatiaľ nie je známe, ako to dokázali.

Odborníci tiež ľudí upozornili, aby intenzívne sledovali, kam stúpajú. Pohryzenie medzi prstami na nohách totiž dokáže spôsobiť extrémnu bolesť. Dobrou správou je, že nejde o stav, ktorý môže ohroziť život.

Vzhľadom na to, že tieto ploštice sú veľmi veľké, živia sa najmä vtákmi, rybami či obojživelníkmi. Nie nepovedia ani korytnačkám.

Nejde o prvý objav týchto ploštíc celkovo. V roku 2021 sa totiž rozšírili aj v Taliansku alebo na Balkánskom polostrove.

Invázia ploštíc potrápila aj Francúzsko

Podľa prieskumu francúzskej Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životné prostredie a zdravie pri práci (ANSES) z júla 2023 sa problém so zamorením plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností bez ohľadu na ich príjmovú úroveň.

Na začiatku jesene sa objavili hlásenia od cestujúcich o výskyte ploštíc vo verejnej doprave, vrátane MHD, medzimestských a prímestských vlakov. Ploštice boli dokonca nájdené aj v čakárňach na medzinárodnom letisku Roissy, informuje portál aktuality.sk.

Malý, no nepríjemný hmyz

Ploštica je malý hmyz, ktorý sa živí predovšetkým ľudskou krvou. Najčastejšie sa vyskytuje v matracoch a ich taštičkových pružinách, ale môže sa nachádzať aj v oblečení či batožine.

Najčastejším prejavom po uštipnutí plošticou sú drobné kožné poranenia. U niektorých ľudí však môže prítomnosť ploštíc viesť k rôznym psychickým až psychiatrickým problémom, ako sú poruchy spánku, úzkosti či pocity paniky.

Ploštice sa z bežného života vytratili v 50. rokoch 20. storočia, ale v priebehu posledných 30 rokov sa v mnohých rozvinutých krajinách opäť vrátili na scénu. Tento návrat je spôsobený zvýšenou mobilitou ľudí, nákupmi oblečenia a doplnkov z druhej ruky, ako aj rastúcou odolnosťou ploštíc voči insekticídom.

Boj proti plošticiam môže byť náročný, ale existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť:

  1. Identifikácia: Uistite sa, že sa skutočne jedná o ploštice. Hľadajte známky ich prítomnosti, ako sú tmavé škvrny na matracoch, vyliahnuté vajíčka alebo živé ploštice.
  2. Dôkladné čistenie: Vyčistite a vysajte postihnuté oblasti, vrátane matracov, rámov postelí, kobercov a škár. Použite vysávač s HEPA filtrom a vrecko po použití zlikvidujte.
  3. Pranie: Perte posteľnú bielizeň, záclony a oblečenie v horúcej vode (aspoň 60°C) a sušte ich v sušičke na vysokej teplote.
  4. Uzavretie napadnutých vecí: Veci, ktoré nemôžete vyprať, uzavrite do plastových vriec a nechajte ich niekoľko dní v mrazničke, aby ste ploštice usmrtili.
  5. Použitie pasce: Špeciálne pasce a lapače môžu pomôcť odchytiť a zneškodniť ploštice.
  6. Chemické ošetrenie: V závažných prípadoch môže byť potrebné použiť insekticídy. Odporúča sa obrátiť sa na profesionálnu firmu na kontrolu škodcov.
  7. Prevencia: Používajte ochranné obaly na matrace, pravidelne kontrolujte potenciálne miesta výskytu a buďte opatrní pri nákupe použitého nábytku.

Dôležité je konať rýchlo a dôsledne, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. V prípade pretrvávajúcich problémov je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *