| |

Na hrade môžete cestovať v čase.

Je to prvá zrúcanina hradu na Slovensku, kde vďaka modernej technológii sa môžete presunúť v čase. Vďaka aplikácii rozšírenej reality sa presuniete do 17. storočia, do čias najväčšej slávy hradu.

Sprievodcom po hrade je aplikácia v mobile.

Hrad Revište, neďaleko Žarnovice prešiel v nedávnej dobe digitalizáciou. Bol zostavený digitálny 3D model hradu spolu s aplikáciou, ktorá vás prevedie po hrade a ukáže v rozšírenej realite ako hrad vyzeral v 17. storočí. Aplikáciu dopĺňajú aj originálne ilustrácie a animácie zachytávajúce fragmenty života na hrade. Môžete sa tu stretnúť aj s pánmi hradu, z rodu Dóciovcov.

Informačný panel o appke Revište 3D.
Informačný panel o appke Revište 3D. Foto: František Kovár

Cestovať v čase na hrade je jednoduché.

Čo k tomu potrebujete? Stačí si stiahnuť aplikáciu do svojho mobilu. Môžete tak urobiť na hradnom parkovisku, kde je informačná tabuľa aj s pokynmi, alebo priamo z odkazov uverejnených nižšie.

Nasnímate target a ste v minulosti.
Nasnímate target a ste v minulosti. Foto: František Kovár

Ak už máte aplikáciu v mobile, tak vás čaká sedem miest (markerov), kde si nasnímate do aplikácie grafický target a už ste v minulosti, konkrétne v 17. storočí. Môžete si tak pozrieť ako hrad vyzeral v čase najväčšej slávy. Nie je to však len vizuálny pohľad na hrad, ale aj rôzne doplňujúce ilustrácie a 2D animácie zo života na hrade.

Moje spoločné foto.
Moje spoločné foto. Foto: František Kovár

Pán hradu s manželkou neodmietnu spoločné foto s vami.

Na niektorých markeroch, hlavne na prvom, šiestom a siedmom sa môžete odfotiť s prostredím ktoré je znázornené v aplikácii. Foto je potrebné urobiť cez screenshot (snímku) obrazovky mobilu. A už ste sa presunuli do 17. storočia. Takto budete mať na pamiatku fotku z pozadím celého hradu Revište, na hrade sa odfotíte s Dócim a jeho manželkou, alebo cez okno si pozriete, čo sa práve robí v komnatách panej hradu.

Môžete aj nazrieť čo robí pani hradu.
Môžete aj nazrieť čo robí pani hradu. Foto: František Kovár

Do projektu sa zapojilo mnoho špecialistov.

Na tvorbe modelu, ktorý je základom aj pre rozšírenú realitu sa podieľali špecialisti, ktorí majú skúsenosti s digitalizáciou a digitálnou rekonštrukciou historických objektov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Do procesu tvorby modelu poznatky vložili aj zástupcovia akademických inštitúcií, konkrétne z Akadémie umení v Banskej Bystrici, ďalej zástupcovia Vysokej školy informačných technológií v Katoviciach a Vysoké učení technické v Brne, Fakulta výtvarných umení. Partnerom v projekte boli aj zástupcovia Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.

Pohľad na hrad cez aplikáciu.
Pohľad na hrad cez aplikáciu. Zdroj: ZnZHR

Z hradu odchádzate s reálnou predstavou o podobe hradu v minulosti.

Spracovanie hradu Revište je aj vďaka kvalitným vstupným informáciám veľmi detailné. Vďaka tomu nadobudnete reálnu predstavu o podobe hradu v minulosti. Pre tento jedinečný zážitok, s návratom do minulosti, sa oplatí navštíviť hrad a priamo porovnať skutočný stav, ktorý sa podarilo obnoviť od roku 2011, s tým ako hrad s najväčšou pravdepodobnosťou vyzeral v 17. storočí. Obnovu hradu a aj všetky aktivity vykonáva na hrade Združenie na záchranu hradu Revište.

Podoba hradu v 17. st.
Podoba hradu v 17. st. Zdroj: ZnZHR
Video o aplikácii a jej využitie na hrade.

Prečítajte si aj: Majitelia hradu dohliadajú na vaše kroky smerujúce na hrad.

Mohlo by vás zaujímať: Hrozilo že zanikne, ale vstal z popola ako bájny vták Fénix.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *