ÚVZ upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku

Máte doma túto kozmetiku? Pozor, môže byť nebezpečná

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na niekoľko nebezpečných kozmetických výrobkov.

Tie boli nahlásené do európskeho systému Safety Gate Rapex, ktorý slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, kontrolnými orgánmi z Českej republiky, Talianska a Maďarska.

Výrobky môžu byť prítomné aj na Slovensku, upozornil ÚVZ. Kompletný zoznam týchto výrobkov nájdete na webovej stránke úradu. Databáza výrobkov nahlásených do systému Safety Gate/RAPEX je taktiež dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

Na túto kozmetiku si dávajte pozor

V zozname sa napríklad nachádza sprej na vlasy Keratin Healing Oil DeFrizz Cream od značky Lanza. Ide o výrobnú dávku T1243A s čiarovým kódom 654050260053. Podľa zoznamu zložiek výrobok obsahuje zámerne pridanú látku – Perfluorononyl dimethicone, čo je zlúčenina príbuzná kyseline pentadekafluóroktánovej (PFOA). Výrobok nie je v súlade s nariadením EP a Rady (EÚ) 2019/1021 z 20. júna 2019 o perzistentných organických látkach, uvádza ÚVZ SR.

Problémy nastali aj pri ďalšom produkte tejto značky. Konkrétne je to sérum na vlasy Healing Strenght Neem Plant Silk Serum s výrobnou dávkou T3236A a čiarovým kódom 654050152037. Aj v tomto výrobku sa našla zlúčenina Perfluorononyl dimethicone.

Ak používate na svoje vlasy značku Herbal essences, zbystrite pozornosť. Kondicionér tejto značky, konkrétne A tutto volume je tiež na zozname nebezpečnej kozmetiky. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka – Butylphenyl Methylpropional. Nebezpečný produkt má výrobnú dávku označenú 4066484770 L07 a čiarový kód 5011321805866. Krajina pôvodu je Taliansko.

Ďalším produktom na vlasy, ktorý je na zozname, je šampón  Elvive shampoo antiforfora intensivo od značky Elvive by L’OREAL PARIS. Skontrolujte si teda výrobnú dávku. Ak ide o KC209, výrobok by ste nemali používať. Aj v ňom sa totiž nachádza Butylphenyl Methylpropional.

Šampón značky PANTENE Nature fusion massaggio idratante taktiež obsahuje Butylphenyl Methylpropional. Na základe tejto informácie by ste ho teda nemali používať. Problémy nastali pri výrobku s výrobnou dávkou 0246484741 L12 a čiarovým kódom 5013965732782.

Zoznam nebezpečných kozmetických výrobkov je však omnoho dlhší. Odporúčame vám skontrolovať si ho celý a zistiť, či niektoré z výrobkov náhodou nenájdete vo svojej kúpeľni.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *