Miniatúra Štiavnice
|

Autor najväčšieho betlehemu vytvoril aj maketu banského mesta.

Stredoslovenské banské mesto má už vyše roka a pol ďalší turistický unikát. Je to model zo šepsovanej lepenky a kartónu v mierke 1:150, ktorý zachytáva historické jadro mesta z konca 19. storočia, kedy zaznamenala Banská Štiavnica najväčší rozmach.

Model Banskej Štiavnice
Model Banskej Štiavnice. Zdroj: OZ KAMENICA

Po jedinečnom Banskoštiavnickom betleheme prišiel na rad model Banskej Štiavnice.

Autorom je banskoštiavnický umelec, architekt Peter Chovan, ktorý vytvoril aj známy drevený banskoštiavnický betlehem, ktorý je jedným z najväčších na svete. Pri výrobe makety mesta tentoraz použil kartón a šepsovanú lepenku. Celé dielo je postavené v mierke 1:150, čo je kompromis medzi veľkosťou celého modelu a veľkosťami jednotlivých stavieb a rôznych detailov mesta. Model má veľkosť 6×5 m. Na modely mesta pracoval približne 7 rokov, po tom čo dokončil svoj jedinečný projekt Banskoštiavnického betlehemu. Nápad vytvoriť model mesta dostal autor Peter Chovan pri návštevách rôznych múzeí a galérií. Keďže veľa cestoval videl vo svete aj niekoľko modelov miest. To ho oslovilo natoľko, že sa rozhodol pre model historického banského mesta, Banskej Štiavnice. Informácie ku stavbe čerpal z rôznych historických podkladov, hlavne zo starých fotografií, starých máp a iných historických materiálov.  Model obsahuje desiatky známych budov Banskej Štiavnice nachádzajúcich sa v centre mesta a v blízkom okolí.

Miniatúry Štiavnice
Miniatúry Štiavnice. Zdroj: OZ KAMENICA

Model mesta zachytáva obdobie jeho najväčšieho rozvoja.

Model zapadá do obdobia od 19. storočia až do 1. svetovej vojny. Práve 19. storočie bolo obdobím najväčšieho rozvoja výstavby mesta, niektoré významné stavby boli vybudované aj začiatkom 20. storočia. Preto bolo zvolené toto časové obdobie z histórie banskej Štiavnice. Tento model autor tvoril 7 rokov, pracoval na ňom takmer 10 hodín denne. Pri výrobe modelov použil asi 400 metrov kartónov a šepsovanú lepenku rôznych hrúbok. Dielo sa skladá z veľkého množstva dielov, je tam napríklad 356 budov, vyše 800 stromov, 1200 komínov, či 5000 okien. Aby autor model oživil, tak je v mini meste nainštalované osvetlenie ulíc, vnútorné osvetlenie budov. Atmosféru prehliadky dotvára zvuková kulisa, kde sú nahrané typické banskoštiavnické zvuky, ako zvony kostolov, organy, spevy miestneho speváckeho baníckeho zboru, klopanie klopačky a zvonkohra na radnici.

V centre Štiavnice
V centre Štiavnice. Zdroj: OZ KAMENICA
Mesto z lepenky a kartónu
Mesto z lepenky a kartónu. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *