Vrch Benát
|

Vrch v Pohronskom Inovci sa na vrchole pýši skalným mestom.

Za jeden z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov Pohronského Inovca sa považuje sopečný vrch Benát. Nachádza sa nad obcami Žitavany a Machulince neďaleko Zlatých Moraviec.

Kríž na vrchole
Kríž na vrchole. Fotoarchív: František Kovár

Na vrchole môžete obdivovať rôzne andezitové skalné útvary.

Vrch Benát (692 m) je vyhľadávaný pre svoj členitý kamenný vrchol v Pohronskom Inovci. Skaly rôznych väčších rozmerov tu vytvárajú Skalné mesto, ktoré je pozostatok sopečnej činnosti. Označenie Skalné mesto je niekedy uvádzané aj ako Kamenné vráta. Môžete tu obdivovať rôzne andezitové kamenné stĺpy, veže a iné takmer rozprávkové skalné útvary. V týchto skalných útvaroch je na vrchole osadený dvojramenný kríž, pod ktorým je nakreslený znak Slovenskej republiky. Z vrcholu je jedinečný výhľad na celé Horné Požitavie, ktoré obohacuje pohľad na Topoľčiansky zámok, Hrad Jelenec a Hrad Hrušov. Taktiež je dobre vidno hlavný hrebeň pohoria Tribeč s najvyšším vrcholom Veľký Tribeč.

Mohutné skalné útvary
Mohutné skalné útvary. Fotoarchív: František Kovár

Na vrch Benát sa dá dostať z viacerých miest.

Prístup na Benát je po žltej značke z rázc. Machulinský škripec. Po červenej trase Rudnej magistrály cez rázc. Machulinský škripec: od západu zo Zlatých Moraviec, z východu z Novej Bane cez Inovecké sedlo a Obycké lúky. Ďalšia možnosť je po modrej trase z obce Machulince cez rázc. Obycké lúky, alebo po zelenej trase od motorestu Zubor cez Obycké lúky.

Skalné mesto
Skalné mesto. Fotoarchív: František Kovár

Charakteristika vrchu Benát.

Benát je najzápadnejším z mohutnejších vrchov hrebeňa, ktorý sa tiahne západo-východným smerom k masívu Veľkého Inovca (901 m). V mapách sú pod týmto názvom označené dve blízke kóty, pričom vrchol má priradené až tri rôzne hodnoty nadmorskej výšky (702 m, 692 m a 686 m). V severnej časti masívu sa nachádza rozsiahly kameňolom. Východne susedí Krivá (714 m), južne leží Čierny vrch (454 m), západne Čertov vrch (369 m) a severovýchodne Prosný vŕštek (673 m) a Hrádok (688 m). Vrch je súčasťou povodia Žitavy, kam smeruje potok Bočovka z juhovýchodných svahov i Suchý potok zo západne situovaných svahov. Najbližšími sídlami sú na severozápadnom úpätí situované Obyce a Machulince, západne ležiace Žitavany a juhovýchodne ležiace Čaradice. Zdroj: Wikipédia

Na vrchu Benát
Na vrchu Benát. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *