Hlbocký vodopád
|

Vodopád je významnou turistickou atrakciou v bytčianskom regióne.

Hlbocký vodopád patrí medzi najatraktívnejšie prírodné úkazy v bytčianskom regióne. Nachádza sa v katastrálnom území obce Hlboké nad Váhom.

Chodník k vodopádu
Chodník k vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Uprostred vodopádu sa nachádza malá jaskyňa.

Vodopád je od obce vzdialený asi 1 km, je zároveň aj horským priechodom, ktorý spája Hlboké nad Váhom a Súľov. Výška vodopádu je 14 m a má tvar lievika. Uprostred vodopádu sa nachádza malá jaskyňa s výrastkom, čím pripomína otvorené ústa. Podobný prírodný útvar sa nikde inde nenachádza. Atmosféra lokality Hlbockého vodopádu sa stala kulisou pre obľúbené rozprávky ako Perinbaba, Soľ nad zlato, Sokoliar Tomáš a Dúhová panna. Vodopád je prístupný aj počas zimného obdobia. Vďaka ľadu a cencúľom vtedy vytvára prekrásne ľadové útvary na skalnej stene.

Pri Hlbockom vodopáde
Pri Hlbockom vodopáde. Fotoarchív: František Kovár

Prístup k vodopádu je po zelenej turistickej značke.

Nenáročný turistický chodník začína v obci Hlboké nad Váhom od rázcestia, kde je možné zaparkovať aj auto. Po zelenej turistickej značke sa k vodopádu dostanete za 20 minút. Prechádzka k vodopádu je pomerne krátka a nenáročná. Úzky kaskádovitý vodopád je vytvorený Hlbockým potokom. Naľavo vedľa vodopádu je železný rebrík, nad ním reťaze, pomocou ktorých sa dá vyliezť hore nad vodopád. Hlbocký potok so šírkou nad vodopádom 1 meter sa zarezáva do Súľovských zlepencov a vytvára malú tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami. Od vodopádu je možné pokračovať ďalej po zelenej značke k ďalším turistickým atrakciám Súľovských vrchov. Medzi najvýznamnejšie miesta patrí 13 m vysoká Gotická brána, dvojcípy Roháč, Kamenný hríb, Obrovská brána, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalších prírodných výtvorov. V Súľovských skalách sa nachádzajú aj ruiny strážneho Súľovského hradu. V blízkom okolí môžete navštíviť aj ďalšie zrúcaniny hradov, Hričov, Lietava, Považský hrad.

Hlbocký vodopád vysoký 14 m
Hlbocký vodopád vysoký 14 m. Fotoarchív: František Kovár

V rokoch 2020 – 2021 bol chodník k vodopádu vynovený.

Cezhraničný projekt s názvom Oprava a dobudovanie turistického chodníka sa realizoval v rokoch 2020 – 2021. Okrem oddychovej zóny pribudli pri chodníku k vodopádu aj nové turistické informačné tabule, mostíky. Pred vstupom do rokliny vznikla oddychová zóna, s vybudovaným verejným ohniskom a dreveným prístreškom. Nové sú aj lavičky pripomínajúce čierno-žlté salamandry, ktoré sa v tejto oblasti hojne vyskytujú.

Zdroj: Informačné tabule

Malá jaskyňa pod vodopádom
Malá jaskyňa pod vodopádom. Fotoarchív: František Kovár
Pomocou reťazí nad vodopád
Pomocou reťazí nad vodopád. Fotoarchív: František Kovár
Nad vodopádom
Nad vodopádom. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *