Polícia zablokovala slovenské mestá a rozdávala pokuty

Polícia pristúpila k ráznemu kroku: Zablokovala slovenské mestá a rozdávala pokuty

Mestá na východe, konkrétne Moldava nad Bodvou a Kráľovský Chlmec, boli v pondelok 19. februára uzatvorené políciou. Akcia sa zameriavala na kontrolu vodičov ohľadom alkoholu za volantom. Polícia systematicky preverovala vodičov, aby sa žiadny podozrivý nedostal nekontrolovane mimo zorného poľa. Informuje o tom portál Topspeed.sk.

V niektorých oblastiach vznikali dopravné kolóny. Realizácia preventívnej akcie bola možná vďaka tomu, že išlo o menšie mestá – v Bratislave alebo Košiciach by bola takáto akcia nerealizovateľná.

Nafúkal aj vodič autobusu

Dňa 19. februára sa od 6. hodiny ráno konala dopravno-bezpečnostná akcia s cieľom odhaliť nezodpovedných vodičov, ktorí sú pod vplyvom alkoholu. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach organizovalo akciu s úmyslom odstrániť z ciest Košického kraja čo najviac nezodpovedných vodičov, ktorí predstavujú hrozbu nielen pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Policajti obsadili všetky vjazdy a výjazdy z miest Moldava nad Bodvou a Kráľovský Chlmec. Žiadny vodič nebol schopný prejsť mesto počas trvania akcie bez kontroly, čo potvrdila polícia na svojom Facebooku.

Počas dvoch hodín trvania akcie odhalili policajti sedem vodičov s pozitívnym výsledkom dychových skúšok. Prvý vodič bol identifikovaný len 6 minút po začiatku akcie v meste Kráľovský Chlmec a mal viac ako 1 promile alkoholu v krvi.

Ďalší dvaja vodiči v Kráľovskom Chlmci šoférovali pod vplyvom alkoholu s hodnotou nižšou ako 1 promile. V Moldave nad Bodvou zistili policajti prítomnosť alkoholu v dychu u štyroch vodičov, pričom jeden z nich bol vodičom autobusu medzimestskej dopravy.

Vysoké pokuty sú samozrejmosťou

Pokiaľ ide o sankcie, v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile hrozia pokuty v rozsahu od 150 do 800 eur a možný zákaz šoférovania na 3 roky. Ak je množstvo alkoholu v krvi vyššie ako 1 promile, tresty sú ešte prísnejšie, pretože ide o trestný čin a hrozí až väzenie. V praxi súdy často, predovšetkým u vodičov, ktorí predtým neboli trestaní, preferujú podmienečné tresty.

Vodiči, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu, možno nemyslia na sankcie, ktoré im hrozia, ale ani na to, že polícia môže zabezpečiť motorové vozidlo, na ktorom spáchali trestný čin (v tomto prípade jazdu pod vplyvom alkoholu). Nezáleží na tom, kto je vlastníkom vozidla.

Napríklad v okrese Michalovce vo februári 2024 sudca Okresného súdu rozhodol o prepadnutí majetku (Audi A4). V januári 2024 tu súdy rozhodli o zhabaní majetku (Opel Corsa) a o prepadnutí majetku (Škoda Fabia).

Policajti budú nadalej pristupovať k takýmto nezodpovedným vodičom nekompromisne. Cieľom Policajného zboru je a zostáva ochrániť čo najviac ľudských životov a predchádzať čo najväčšiemu počtu škôd na zdraví a majetku,“ zdôrazňuje polícia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *