Slovenská sporiteľňa upozorňuje na masívny podvod

Slovenská sporiteľňa upozorňuje na masívny podvod. Spôsobiť môže až problémy so zákonom

Najväčšia banka na Slovensku varovala pred rozšírením nebezpečného podvodu, ktorý teraz masívne cirkuluje. Útočníci sa pokúšajú zlákať obete ponukou ľahkej práce, ktorú môžu vykonávať z pohodlia domova.

Táto lákavá online brigáda však môže stáť Slovákov mnoho a môže skončiť veľmi zle. Okrem toho, že nič nezarobia, takže prídu o vlastné peniaze. Ba čo je horšie, veľmi jednoducho sa z nich môžu stať spolupáchatelia trestného činu.

Slovenská sporiteľňa vydala oznámenie, v ktorom upozorňuje Slovákov na nové formy online podvodov spojené s brigádami.

Počas letnej sezóny mladí ľudia často hľadajú možnosti, ako si počas prázdnin nejako prilepšiť. V súčasnosti môžu naraziť na ponuky, ktoré ich iste zaujmú, pretože ponúkaná práca je veľmi jednoduchá a sľubuje lákavé zárobky.

Podvodov je niekoľko

Podvodníci lákajú Slovákov na rýchlo zarobené peniaze. V jednom zo spôsobov podvodu stačí iba lajkovať videá na YouTube alebo hodnotiť filmy. Tieto pracovné ponuky často prichádzajú cez WhatsApp alebo iMessage.

„Ahoj! Som Steven, špecialista na ľudské zdroje z WarnerBros Video Company. Potrebujete mobilnú prácu na čiastočný úväzok? Zarobte viac ako 216 eur denne!“ stojí v úplne nevinnej správe, ktorá, nebudeme si klamať, mnohých zaujme.

Podvodník tvrdí, že potrebuje pomoc pri zvýšení návštevnosti svojej webovej stránky a ponúka ľuďom túto prácu. Avšak požaduje od obetí vstupný poplatok, čo predstavuje problém. Pri tejto požiadavke by mali Slováci zbystriť pozornosť.

Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne, vysvetlil, že v úvode práce síce obete čo-to zarobia. Zárobok je však minimálny a podvodníci od obetí následne žiadajú čoraz vyššie poplatky. Od jedného z klientov Slovenskej sporiteľne dokonca žiadali v priebehu troch dní až dvadsať platieb.

Ako vyzerá druhý podvod?

Druhý typ podvodu, ktorý v týchto dňoch cieli na Slovákov, je ešte nebezpečnejší. Obete sa stávajú bielymi koňmi a spolupáchateľmi trestných činov.

Správa, ktorá sa snaží ľudí nalákať, vyzerá nasledovne:

„Hello, sme oddelením ľudských zdrojov projektu Group Group Black Stone… Prevádzkový čas je 60 – 120 minút a denný plat 20 – 10 000 eur. 50 najlepších denných pripojení dostane aj ďalších 50 eur bonusov…“

Pri tejto pracovnej ponuke spočíva náplň práce v preposielaní peňazí. Obeť dostane od podvodníka peniaze na svoj bankový účet a má ich následne preposlať na iné účty. Tieto finančné prostriedky údajne smerujú na kryptomenové burzy.

Šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne uviedol, že klient môže takto za desať dní uskutočniť až 85 prevodov, pričom celková suma môže dosiahnuť desiatky tisíc eur.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *