Chrenovec-Brusno
|

Kameňolom pri obci je náleziskom Brusnianskych pieskových gúľ.

Pieskové gule nazývané aj Brusnianske pieskové gule sú jedinečné pieskovcové guľovité útvary z lomu, ležiaceho priamo pri obci Chrenovec-Brusno. Sú menej známe ako gule Megoňky na Kysuciach. Pieskové gule z oboch lokalít patria medzi svetovú geologickú raritu.

Pieskové guľové útvary
Pieskové guľové útvary. Fotoarchív: František Kovár

Lokalita bola pôvodne morským dnom.

Zaujímavý geologický úkaz, Brusnianske pieskové gule, sa nachádzajú v kameňolome pri obci Chrenovec-Brusno. Nachádzajúce sa v lomovej stene a aj voľne ležiace na prístupovej ceste ku kameňolomu. Gule patria k regresným sedimentom málo spevnených piesčito-štrkovitých usadenín, ktoré zvetrávaním nadobudli tvar guľovitých a elipsovitých konkrécií s priemerom 10 až 200 cm. Usadeniny sú dokladom ústupu mora z územia horného Ponitria počas starších treťohôr, asi pred 40 miliónmi rokov. Lokalita bola pôvodne morským dnom, dôkazom čoho sú nálezy zubu žraloka rodu Carcharodon zo starších treťohôr, kostry sleďovitých rýb, šupiny z rýb, ulity, lastúry ako aj samotné pieskové gule.

Bývalý kameňolom
Bývalý kameňolom. Fotoarchív František Kovár

Lokalitu spropagovala stredoškolská študentka.

Tieto gule zaujali mladú študentku Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi Luciu Zemanovičovú a boli hlavnou témou jej práce – Stredoškolská odborná činnosť. S touto prácou zvíťazila na okresnom kole SOČ, postúpila do krajského a nakoniec aj celoslovenského kola. Tento úspech ju motivoval k ďalšej práci. Spolu s Obecným úradom Chrenovec-Brusno, dobrovoľníkmi z MOTOKROSKLUBU z Chrenovca-Brusna, Lucia vypracovala projekt Nadácie Orange – Šanca pre Váš región – Vybudovanie náučného chodníka k pieskovým guliam s dôrazom na zachovanie tejto jedinečnej prírodnej pamiatky, zviditeľnenie obce a regiónu a zvýšenie cestovného ruchu (2012). Náučný chodník má dĺžku približne 1500 metrov a prevýšenie je asi 60 metrov. Nájdete tu pieskové útvary rôznych tvarov – gule, elipsoidy, hríby a iné, ako pozostatok po ťažbe piesku, ktorá odhalila tieto nezvyčajné prírodné úkazy. Na trase chodníka je vybudovaných niekoľko oddychových zón s ohniskami, kde môžete stráviť príjemné chvíle uprostred prírody.

Brusnianske pieskové gule
Brusnianske pieskové gule. Fotoarchív: František Kovár

Prvá písomná zmienka o obci Brusno je z r. 1355.

Podľa historických výskumov počiatky Brusna siahajú do prvej polovice 12. storočia. V polovici 13. storočia bolo spolu s Chrenovcom majetkom Dobákovcov. Prvý priamy písomný doklad o Brusne je v listine z roku 1355. V tomto roku bola obec súčasťou Bojnického panstva. Najstaršia písomná správa o obci Chrenovec je z roku 1243. Obec Chrenovec-Brusno leží vo východnej časti Hornonitrianskej kotliny, medzi mestami Prievidzou a Handlovou, patrí do okresu Prievidza v Trenčianskom kraji. Obec má rozlohu 1 232 ha, počet obyvateľov je 1375. Pôvodne dve samostatné obce sa zlúčili v roku 1960. Najprv sa Brusno stalo miestnou časťou Chrenovca a v roku 1993 vznikli dve rovnoprávne časti obce so spoločným názvom Chrenovec-Brusno.

Zdroj: Obec Chrenovec-Brusno, náučný chodník

Náučný chodník
Náučný chodník. Zdroj: Obec Chrenovec-Brusno

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *