Vrch Stoh
|

Nezalesnený vrch v Malej Fatre je ideálne vyhliadkové miesto.

Vďaka ničím nerušenému kruhovému panoramatickému výhľadu sa nezalesnený vrch v Malej Fatre zaraďuje medzi najkrajšie vyhliadkové miesto. Nachádza sa v nadmorskej výške 1607 m.

Sedlo Medziholie a Veľký Rozsutec
Sedlo Medziholie a Veľký Rozsutec. Fotoarchív: František Kovár

Z malofatranského vrchu je nádherný výhľad.

Vrch Stoh (1607 m) v Malej Fatre je nenápadný, nezalesnený trávnatý kopec. Je len o niekoľko metrov nižší ako jeho impozantný sused Veľký Rozsutec. Z vrcholu Stohu je nádherný ničím nerušený kruhový výhľad. V blízkosti môžete obdivovať Poludňový Grúň, Veľký Rozsutec, alebo Osnicu. Pri dobrej viditeľnosti je vidno v pozadí Šíp, Kráľova Hoľa, Veľký Choč, Západné Tatry a ďalšie vzdialenejšie pohoria. Pre vrch Stoh neplatí zimná uzávera a tak je dostupný počas celého roku, na rozdiel od blízkeho impozantného Veľkého Rozsutca.

Stoh už na dohľad
Stoh už na dohľad. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na Stoh patrí medzi dlhšie túry.

Najkratšia a menej náročná trasa je zo Štefanovej cez Medziholie po zelenej a červenej značke. Čas výstupu je približne 3 hodiny, prevýšenie 972 m. Trasa je vhodná aj pre menej zdatných turistov. Chodník prechádza zväčša nádhernou lesnou prírodou. Počas výstupu sa často ponúka pohľad na krásny Veľký Rozsutec. Náročnejšia trasa je z Vrátnej cez Poludňový Grúň. Tu si treba na túru rezervovať už celý deň, nakoľko len výstup na Stoh po žltej a červenej značke trvá 4 hodiny, prevýšenie je 1102 m. Zdatní turisti sa môžu vybrať napr. z Kraľovian cez Žobrák po zelenej značke, výstup trvá takmer 6 hodín, prevýšenie je 1237 m. Lokalitou prechádza viacero turistických trás, tak je možne si svoju trasu zvoliť individuálne.

Stoh 1607 m
Stoh 1607 m. Fotoarchív: František Kovár

Poloha vyhliadkového vrchu Stoh.

Svojou dominanciou na hrebeni je Stoh jedným z najkrajších vrcholov v Malej Fatre. Dominanta severnej časti pohoria, len nepatrne vyšší Veľký Rozsutec, je oddelený výrazným sedlom Medziholie, západne susediaci Poludňový grúň oddeľuje Stohové sedlo. Severné svahy odvodňuje Stohový potok do Varínky, juhovýchodné Bystrička do Oravy a juhozápadné Šútovský potok priamo do Váhu. Celá oblasť je súčasťou Národného parku Malá Fatra, severné svahy zaberá NPR Rozsutec a južné NPR Šrámková.

Krásne výhľady
Krásne výhľady. Fotoarchív: František Kovár
Okolité hory
Okolité hory. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *