Na dovolenku sa tento rok chystá väčšina Slovákov

Na dovolenku sa tento rok chystá väčšina Slovákov. V destináciách majú jasno

Podľa prieskumu agentúry Go4insight sa letnú dovolenku v tomto roku plánuje alebo zvažuje 71 % Slovákov, čo predstavuje nárast o dva percentuálne body oproti minulému roku. Informuje o tom portál Teraz.sk.

Viac ako polovica z týchto dovolenkárov plánuje cestovať do zahraničia, pričom najobľúbenejšou destináciou zostáva Chorvátsko. Tretina opýtaných uviedla, že plánuje dovolenku stráviť na Slovensku.

Najobľúbenejšie destinácie

Podľa aktuálneho prieskumu je hlavným trendom tohtoročného leta záujem o pláže južnej Európy a prímorské oblasti Stredozemného mora. Chorvátsko zostáva najobľúbenejšou zahraničnou destináciou pre Slovákov, kam sa letos chystá 15 % respondentov.

Zároveň je vidieť záujem o Turecko a Grécko (obe krajiny s rovnakým podielom 7 %) a Taliansko (6 %). Sedem percent Slovákov plánuje dovolenku v susednej Českej republike. Taktiež je stále značný dopyt po dovolenke na Slovensku, kde plánuje stráviť letnú dovolenku 33 % opýtaných.

Podľa májového prieskumu, ktorý bol uskutočnený krátko pred začiatkom dovolenkovej sezóny, mala už 23 % respondentov svoju dovolenku objednanú, pričom polovica z nich už aj zaplatila. Ďalších 16 % Slovákov má konkrétne plány na letnú dovolenku, avšak ešte si nezarezervovali ubytovanie.

Mnohí stále čakajú

Výsledky prieskumu ukazujú, že najväčšia skupina respondentov, konkrétne 33 % z nich, plánuje letnú dovolenku, avšak zatiaľ ju nepodarilo zorganizovať ani bližšie naplánovať. Tieto výsledky naznačujú, že značná časť obyvateľov stále váha a čaká na vhodný moment alebo lepšie podmienky.

Necelá polovica potenciálnych letných dovolenkárov zatiaľ nie je rozhodnutá ohľadom miesta, na ktorom by chcela dovolenku sráviť.

Najväčšiu chuť vycestovať na letnú dovolenku prejavujú najmä rodiny s deťmi. Ľudia vo vyššom strednom veku, ktorí majú svoju dovolenku zvyčajne lepšie premyslenú, už väčšinou majú svoj pobyt objednaný alebo zaplatený. Naopak, ľudia vo veku nad 60 rokov väčšinou nemajú v pláne ísť na dovolenku.

V máji 2024 agentúra Go4insight uskutočnila reprezentatívny prieskum na vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 79 rokov. Prieskum bol realizovaný prostredníctvom kombinácie osobného a online dotazovania.

Dovolenky si Slováci užili aj v minulom roku

V roku 2023 využilo služby slovenských cestovných kancelárií a agentúr viac ako 1,1 milióna ľudí. Oproti predchádzajúcemu roku sa počet klientov zvýšil o 66 percent, čím sa dosiahli úrovne z obdobia pred pandémiou.

Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa cestovné kancelárie vrátili na úroveň rekordného roku 2018, avšak štruktúra ich klientov sa zmenila. Zvýšil sa počet Slovákov cestujúcich do zahraničia, zatiaľ čo počet cudzincov, ktorí si vybrali Slovensko ako dovolenkovú destináciu, klesol o 40 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Zároveň pokračuje rast záujmu o exotické destinácie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *