|

Slúžila ako pozorovací objekt, signalizovala nebezpečenstvo a pohyb nepriateľa.

Strážna veža Vartovka je unikátnou pamiatkou mesta Krupina. V minulosti ju nazývali aj Stražavár alebo Tanistravár. Prvýkrát je spomínaná v roku 1564. Strážcovia na Vartovke dňom a nocou bdeli nad bezpečnosťou obyvateľov mesta.

Pôvodná podoba Vartovky.
Pôvodná podoba Vartovky. Zdroj: OZ KAMENICA

V máji 1564 v Banskej Štiavnici prijali vojenský poriadok na protitureckú obranu.

Po bitke pri Moháči v roku 1526 začala invázia tureckých vojsk v Uhorsku a bolo treba chrániť najmä bohaté banské mestá. Preto bol v máji 1564 v Banskej Štiavnici prijatý vojenský poriadok, podľa ktorého sa mala riadiť a organizovať protiturecká obrana banských miest. Práve tu bol prvýkrát spomenutý nový strážny systém, ktorý by signalizoval pohyb nepriateľa. Na viacerých miestach sa začali budovať vartovky, hlavne v okolí banských miest. Vartovka v Krupine je strážna veža štvorcového pôdorysu 3×3 m, vysoká je približne 13 metrov. Bola vybudovaná z lomového kameňa. Nad murovanou časťou bol vybudovaný drevený objekt na vysunutej ochodzi. Postavená bola okolo roku 1564. Jej hlavnou úlohou bolo, spolu s ďalšími vartovkami na okolí, informovať o blížiacom sa nebezpečenstve. Najčastejšie oznamovali príchod nepriateľa – tureckej armády, Tatárov, ale aj povstaleckých kurucov či cisárskych vojakov.

Krupinská Vartovka.
Krupinská Vartovka. Zdroj: OZ KAMENICA

Strážnu funkciu Vartovky zabezpečovala posádka 20 vojakov a dvoch hlásnikov.

Vartovka bola súčasťou súboru strážnych veží banských miest, ktoré boli postavené na strategických vyvýšených priestoroch opticky na seba nadväzujúcich. Slúžili ako pozorovacie objekty, z ktorých bola dobrá viditeľnosť na okolie mesta. V prípade príchodu nepriateľa si navzájom signalizovali nebezpečenstvo pomocou dymu, ohňa a výstrelov. Jeden výstrel upozorňoval na obozretnosť, dva výstrely znamenali, že sa nepriateľ blíži a treba sa ozbrojiť. Tri výstrely oznamovali, že sa už nepriateľ nachádza v okolí banských miest. Neboli určené na boj a málokedy sa stavali cieľom nepriateľských vojsk. Strážnu funkciu Vartovky zabezpečovala posádka 20 vojakov a dvoch hlásnikov. Posádku financovali krupinskí mešťania, ktorí museli odvádzať 2 zlatky ročne, chudobná vrstva (želiari) 1 zlatku ročne. Podľa niektorých zdrojov mala byť v Krupine ešte jedna Vartovka a to v lokalite Starý Háj.

Strážnica.
Strážnica. Zdroj: OZ KAMENICA

Vartovka slúžila do začiatku 18. storočia, dnes je z nej rozhľadňa.

Veža bola využívaná do začiatku 18. storočia. Po tomto čase zostala opustená a začala chátrať. Tak tomu bolo až do polovice 20. storočia kedy prišlo k jej obnove. V roku 2005 bol k Vartovke vyznačený turistický chodník s centra Krupiny. Posledná rozsiahla rekonštrukcia celej veže bola v roku 2016, kedy bola vymenená aj strecha a všetky drevené časti. Bolo tiež upravené okolie veže, vybudované ohnisko a pribudlo aj sedenie. Dnes je Vartovka voľne prístupná verejnosti a slúži ako rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom nádherný výhľad na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, ako aj samotné mesto Krupina. Turistom je sprístupnená celoročne. Z centra mesta je možné dostať sa k Vartovke hodinovou prechádzkou po modrej značke. Táto strážna veža je výnimočná tým, že je zaradená medzi posledné zachovalé strážne veže na Slovensku a je zapísaná v zozname Národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

Pastva pod vežou.
Pastva pod vežou. Zdroj: OZ KAMENICA
Spoločné foto.
Spoločné foto. Zdroj: OZ KAMENICA
Vartovka v Krupine.
Vartovka v Krupine. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *