Blajzloch
|

Slovenský raj nie sú len divoké rokliny, ale aj romantická dolina.

Slovenský raj nie sú len rokliny, rebríky a divoká príroda ale sú tu aj miesta, ktoré vytvárajú romantickú idylu s nenáročnou prechádzkou v čarovnej prírode.

Informačná tabuľa
Informačná tabuľa. Fotoarchív: František Kovár

Dolina ponúka relaxačnú prechádzku v krásnej prírode.

K atrakciám slovenského raja okrem divokých roklín s rebríkmi, vodopádmi a divokou prírodou patria aj miesta ponúkajúce jednoduchú relaxačnú prechádzku v nádhernej prírode. Jedným z takýchto miest je aj dolina Blajzloch. Nachádza sa v strednej časti Slovenského raja, východne od Vernára a juhozápadne od Hrabušíc. Dolina je dlhá 4 km, nachádza sa neďaleko osady Píla, ktorá je východzím miestom do rokliny Piecky. Do doliny Blajzloch sa dostanete z Podleska, alebo z obce Vernár. Vyhľadávaným miestom doliny je malá vodná nádrž s rovnomenným názvom ako dolina. Bola vybudovaná ako požiarna nádrž. Jazierko má rozlohu 23 árov, má tvar trojuholníka s rozmermi približne 80 x 60 x 80 m, hĺbka je 5,2 metra. V jazierku je aj menší ostrov, ktorý je prístupný po drevenom mostíku. Jazierko zásobuje vodou Štvrtocký potok a tiež potok spod vrchu Koč.

Jazierko Blajzloch
Jazierko Blajzloch. Fotoarchív: František Kovár

V doline Blajzloch bol v roku 2018 vybudovaný náučný chodník.

Dolinou prechádza Náučný chodník Dolina Blajzloch. Pri náučnom chodníku sú popri informačných paneloch aj doplnkové prvky ako napr. rekonštrukcie historických objektov, rôzne drevené plastiky, ktoré dotvárajú nádherné prírodné zákutia doliny. Chodník bol vybudovaný v roku 2018, jeho dĺžka je 1 400 m, vedie po štrkovej ceste, ktorá slúži aj ako požiarna cesta. Náučný chodník je líniový, na jeho konci sa môžete vrátiť späť po tej istej trase. Je však aj možnosť pokračovať ďalej 4 km do sedla Kopanec, tu už však treba počítať o niečo náročnejším terénom. Vychádzka pri jazierku a po náučnom chodníku je vhodná pre svoju nenáročnosť pre všetky vekové kategórie, hlavne rodiny s deťmi. Príjemne relaxovať v krásnej prírode Slovenského raja môžu aj seniori. Návšteva lokality je vhodná aj pre cykloturistov, vďaka vhodnému stavu ciest.

Doplnkové prvky na náučnom chodníku
Doplnkové prvky na náučnom chodníku. Fotoarchív: František Kovár
Pozor na vodníka
Pozor na vodníka. Fotoarchív: František Kovár

Spoznajte krásy Slovenského raja.

Slovenský raj je jedno z najkrajších turistických miest na Slovensku. V národnom parku sa nachádza 9 divokých roklín s vodopádmi, jedinečný prielom Hornádu, Tomášovský výhľad a aj retro sedačková lanovka. V každej rokline, či tiesňave sú väčšie aj menšie vodopády a kaskády. Prechody roklín sú možné len za pomoci rôznych technických prvkov, ako sú rebríky, stúpačky, reťaze…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *