Až 600 Slovákov získa vodičák zadarmo

Až 600 Slovákov získa vodičák zadarmo. Zistite, či ide aj o vás

Dňa 22. apríla 2024 štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Braňo Ondruš uviedol do prevádzky nový projekt nazvaný Vzdelávanie mladých dospelých.

Projekt je zameraný na dospelých jedincov pochádzajúcich z detských domovov, ktorí majú možnosť získať vodičské oprávnenie typu B aj typu C. Informuje o tom portál Pravda.

„Pred nedávnom sme identifikovali jednu prekážku, ktorú sme schopní odstrániť za relatívne nízke náklady,“ uviedol Ondruš.

Kto má nárok na bezplatný vodičský preukaz?

Projekt sa spustil už 15. apríla 2024 a bude pokračovať do konca tohto roka. Celkové náklady sa odhadujú na 500-tisíc eur. Tento program je určený pre približne 600 jednotlivcov, ktorí získajú oprávnenie. Okrem skupiny A, AM a A1 majú účastníci možnosť získať bezplatné vodičské oprávnenia. Okrem toho môžu zdarma získať aj kartu vodiča k vodičským oprávneniam typu B a C.

Projekt je zameraný na mladých dospelých, čo zahŕňa jednotlivcov, ktorí už dosiahli plnoletosť, ale stále pobývajú v detských domovoch, ako aj dospelých žijúcich v centrách pre deti a rodinu, ktorí sa pripravujú na vstup do školy alebo majú ešte 12 mesiacov pobytu v týchto centrách, alebo sú registrovaní na úrade práce.

Podmienkou účasti je, že všetci záujemcovia musia byť zaregistrovaní na úrade práce.

Štát pokryje všetky náklady spojené s vybavením vodičského oprávnenia vrátane nákladov na učebnicu. Okrem toho každému poskytne ďalších 95 centov na hodinu, maximálne však 190 eur, na ďalšie náklady súvisiace s kurzom, ako napríklad dopravou.

Tento príspevok bude automaticky poskytnutý bez potreby žiadosti. Ústredie práce už informovalo o projekte všetky zúčastnené centrá.

Vlastnú autoškolu pripravuje aj rezort vnútra

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) už zaregistrovalo rezortnú autoškolu na ministerstve dopravy. Tá plánuje začať svoju činnosť v prvom polroku 2024.

„V súčasnosti ešte neprebiehajú žiadne kurzy, pretože je potrebné vypracovať a aktualizovať interné predpisy, ktoré zabezpečia riadny chod autoškoly,“ uviedol rezort.

Ako ďalej dodáva portál Teraz.sk, hlavným cieľom opätovného zriadenia rezortnej autoškoly je umožniť školenie a výučbu vodičov vo vlastnej réžii. Tým sa očakáva aj úspora finančných prostriedkov, keďže nebude nutné využívať služby externých autoškôl.

Rezortná autoškola zabezpečí kurzy na získanie vodičských oprávnení pre zamestnancov ministerstva, príslušníkov Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *