Vodopád v Došnej Veľká Fatra
|

Vodopád vo Veľkej Fatre je menej známy, prístupný je len od roku 2013.

Neďaleko obce Belá – Dulice v okrese mesta Martin, je menej známy vodopád, ktorý sa nachádza v hornej časti Belianskej doliny a je súčasťou Národného parku Veľká Fatra.

Vstup do Belianskej doliny
Vstup do Belianskej doliny. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád v Došnej je skrytý hlboko v lesoch Veľkej Fatry.

Východiskový miestom je obec Belá – Dulice, odtiaľto sa vydáte po turistickom chodníku smerom k Chate Havranovo. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi, treba sa však pripraviť na trasu dlhú 20 km. (10 km tam a 10 km späť), prevýšenie len 300 m, čo sa na takto dlhom úseku takmer stratí. Chodník vedie krásnou Belianskou dolinou. Pri Chate Havranovo si môžete oddýchnuť, prípadne aj občerstviť počas víkendov je otvorená. Od chaty je to už len asi 25 min. cesty ku samotnému vodopádu. K vodopádu do roku 2013 nebol značený turistický chodník a tak zväčša zostal skrytý v horách Veľkej Fatry pred turistami. Chodník v r. 2013 upravili a vyznačili členovia KST Turiec, k vodopádu vedie žltá turistická značka, ktorá tu aj končí. Naspäť sa vrátite po tej istej trase.

Chata Havranovo
Chata Havranovo. Fotoarchív: František Kovár

Tri kaskády pridávajú vodopádu na mohutnosti a kráse.

Vodopád v Došnej sa nachádza vo výške 745 m n. m. a vytvoril ho jeden z bočných prítokov Belianskeho potoka. Nie neoplýva výškou, voda z neho padá z výšky asi šiestich metrov, ale za to je veľmi zaujímavý trojstupňový vodopád. Tieto tri kaskády mu pridávajú na jeho mohutnosti a kráse. V okolí vodopádu je krásna panenská príroda. Voda potoka sem priteká úzkym neprístupným kaňonom, v závere ktorého sa prechádza mohutnou skalnou bránou. Vodopád je najmohutnejší najmä počas jari.

Chodník k vodopádu
Chodník k vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

V areáli Havranovo je možné sa aj ubytovať.

Pre tých, ktorí chcú vo väčšej miere obdivovať krásy Belianskej doliny a jej šíreho okolia sa môžu ubytovať v areáli Havranovo. Pre ubytovaných turistov je možný prístup autom priamo do areálu, z obce Belá – Dulice. Pre ostatných návštevníkov je vjazd áut zakázaný. Chata Havranovo je ideálne východisko na rôzne jednodňové túry v okolí Belianskej doliny. Taktiež je to výhodné miesto na hrebeňové prechody Veľká Fatra – Nízke Tatry, východným hrebeňom Veľkej Fatry cez Ploskú, Čierny kameň a Rakytov do Ružomberka, alebo západným hrebeňom cez Šoproň, Malý Lysec, Kľak a Kopu do Krpelian či Ľubochne.

Vodopád v Došnej. Fotoarchív: František Kovár
Vodopád v Došnej. Fotoarchív: František Kovár
Belianska dolina v zime.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *