Kľacký vodopád
|

Očarujúci prírodný klenot, 30 metrový vodopád. Nachádza sa v Lúčanskej Malej Fatre.

V pohorí Malá Fatra, v Lúčanskej Malej Fatre, asi 4 km severozápadne od obce Vrícko je Kľacký vodopád. Vodopád je vysoký 30 metrov, nachádza sa pod vrchom Kľak, v nadmorskej výške 990 m.

Očarujúci Kľacký vodopád
Očarujúci Kľacký vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád je krásny v každom ročnom období.

Vrch Kľak je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov v Lúčanskej časti Malej Fatry. V jeho tieni je tak trochu pred turistami skrytý očarujúci, 30 m vysoký Kľacký vodopád. Vodopád je tvorený kaskádami a obrími hrncami, ktoré z neho robia očarujúci, ale aj hlučný vodopád. Tento výrazný zvuk vodopádu je počuť už z väčšej vzdialenosti pri ceste k nemu. Vodopád je najkrajší hlavne na jar a po výdatných dažďoch, kedy vyniká jeho sila. Pomerne vysoký objem vody má aj v ostatnom a suchšom období. Dá sa povedať, že vás vodopád nikdy nesklame svojou krásou. Nevýhodou vodopádu je možno jeho poloha, nenachádza sa priamo na turistickej trase, ale je potrebné k nemu odbočiť. Odbočka k vodopádu je krátka, ale dosť strmá. Vodopád je dostupný po zelenej turistickej značke z obce Vrícko (za 1:10 hod), alebo po žltej značke z Fačkovského sedla s odbočením na zelenú značku Pod Skalou.

Spodná časť vodopádu
Spodná časť vodopádu. Fotoarchív: František Kovár

Kľacký vodopád je jeden z piatich, ktoré boli vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku.

Vodopád bol od roku 1992 chránený prírodný výtvor. V roku 1996 bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Predmetom ochrany je vodopád dotvorený kaskádami a obrími hrncami, ktorý je dokladom vývoja reliéfu Lúčanskej Malej Fatry a fluviálnej erózie. Floristické hodnoty, výskyt ohrozených druhov malakofauny a druhov indikujúcich zachovalé pralesové porasty. Kľacký vodopád dokumentuje vývoj reliéfu krajiny a erozívnu činnosť vody. Okrem Kľackého vodopádu sú národné prírodné pamiatky ešte štyri vodopády na Slovensku: Brankovský vodopád, Lúčanský vodopád, Starohutský vodopád (Starohutiansky vodopád), Vodopád Bystré (Vodopád Bystrého potoka). V Malej Fatre sa nachádza ešte jeden známy a vyhľadávaný vodopád. Je ním Šútovský vodopád, ktorý má výšku 38 metrov a šírku toku nad vodopádom viac ako 2 metre. Vodopád je považovaný za najkrajší vodopád na Slovensku.

Vodopád je tvorený kaskádami
Vodopád je tvorený kaskádami. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *