Vodopád v Západných Tatrách
|

Lákadlom liptovskej prírody v Žiarskej doline je 20 m vodopád.

Prekrásne prostredie prírody v Žiarskej doline ukrýva nádherný Šarafiový vodopád, ktorý určite navštívi každý návštevník tejto časti Západných Tatier. Kaskádový vodopád dosahuje výšku 20 m, široký je okolo 1 m.

Šarafiový vodopád
Šarafiový vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Šarafiový vodopád meria 20 metrov, tvoria ho výrazné kaskády.

Šarafiový vodopád je jedným z vodopádov Západných Tatier. Viditeľný je už v diaľke, ak prechádzate Žiarskou dolinou ku Žiarskej chate. Túru k vodopádu je najlepšie začať v ústi Žiarskej doliny, kde sa dá zaparkovať auto. Odtiaľ sú dve možnosti ako sa vydať ku Žiarskej chate, a to buď po modrej značke lesom, alebo po asfaltovej ceste. Ide o 5 km dlhú trasu s prevýšením približne 400 m. Cesta pešo by vám mala zabrať maximálne 1:30 hod.. Vodopád je dobre dostupný od Žiarskej chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo. Trasu zvládnete približne za 15 minút. Neďaleko chaty chodník prechádza popri symbolickom cintoríne, venovanému obetiam Západných Tatier. Šarafiový vodopád je ľadovcového pôvodu. Vodopád zásobuje vodou Šarafiový potok. Túru k vodopádu, od ústia Žiarskej doliny až k samotnému vodopádu, je možné považovať za nenáročnú relaxačnú prechádzku.

Kaskády
Kaskády. Fotoarchív: František Kovár

Od vodopádu je výhľad na mohutný Baranec.

Šarafiový vodopád je ľadovcového pôvodu. Celý vodopád meria 20 metrov, tvoria ho výrazné kaskády. Ľadovcovú kaskádu napája Šarafiový potok vo výške 1480 m. Zastavenie pri vodopáde ponúka okrem obdivovania jeho krásy aj zaujímavý výhľad juhovýchodným smerom. V diaľke sa týči mohutný a známy západotatranský vrch Baranec (2185 m). Žiarska chata je aj významné východiskové miesto na ďalšie túry v Západných Tatrách, napr. na Plačlivé, Ostrý Roháč ale aj iné vrcholy v tejto časti Tatier.

Symbolický cintorín
Symbolický cintorín. Fotoarchív: František Kovár

Medvedia štôlňa patrí k unikátom starých banských tatranských diel.

Žiarska dolina v jej začiatku má zaujímavú atrakciu, ktorá je výtvorom ľudských rúk. Nachádza sa tu jediná prístupná štôlňa na Liptove. Medvedia štôlňa patrí svojou dĺžkou k unikátom starých banských tatranských diel. Je najdlhšia, meria 550 m,  oficiálne bola sprístupnená verejnosti v apríli 2012. Názov štôlne vznikol celkom netradične. Pred štôlňou bola kedysi plechová tabuľa, ktorá upozorňovala návštevníkov, že vstupujú na územie, kde sa vyskytujú medvede. Tabuľka bola len pár metrov pred vstupom do bane a tak názov medvedia dostala podľa tejto tabuľky. Vstup do štôlne je len so sprievodcom. Štôlňa nie je osvetlená, pri vstupe dostanete čelovky, špeciálny odev ani obuv nie sú potrebné. Návšteva štôlne je zážitok hlavne pre deti.

Medvedia štôlňa
Medvedia štôlňa. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *