Ceny potravín klesajú

Ceny potravín klesajú. Analytik prezrádza, či tento trend bude pokračovať

Prudkému rastu cien potravín v celej Európe je koniec. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska taktiež dokonca začínajú klesať.

V minulom roku sme zaznamenali štvrtý najvyšší nárast cien potravín zo všetkých krajín Európskej únie. Ceny potravín sa od začiatku pandémie výrazne zvýšili. Na Slovensku tento nárast prekročil 40 %, čo nás radí medzi krajiny s najvýraznejším celkovým nárastom cien potravín.

Zlacňovanie začalo

Rast cien potravín v celej Európe dosiahol svoj vrchol v marci 2023, keď všetky položky potravín medziročne stúpli o minimálne 6 %. Odvtedy sa však začal cenový trend upokojovať a podiel položiek s výrazným rastom sa výrazne znížil. Ceny približne jednej pätiny potravinových položiek v EÚ už klesajú.

Potešujúcou správou je, že väčšina potravín na Slovensku už zlacnela. Od júna 2021 do marca 2023 ceny potravín na Slovensku vzrástli o takmer 40 %, ale v poslednom roku sa tempo rastu spomalilo na 0,6 %. Hoci to ešte nie je celkový pokles cien potravín, do konca marca sa medziročne zlacnelo až 40 % ich kategórií, čo je viac ako priemer EÚ.

Rastlinné oleje, múka, vajcia a čerstvá alebo chladená zelenina zlacneli o minimálne 10 %. Naopak, zemiaky a najmä olivový olej zdraželi o viac ako 10 %, pričom cena olivového oleja vzrástla o 45 %.

Ceny potravín v Európe sú harmonizované. Jedlé oleje, maslo a mliečne produkty sú lacnejšie vo všetkých častiach Európy, čo je spôsobené poklesom cien relevantných poľnohospodárskych komodít a produktov na svetových trhoch. Naopak, cena olivového oleja momentálne stúpa nielen na Slovensku, ale v celom regióne.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ceny potravín už nemuseli stúpať. Náklady poľnohospodárov v EÚ klesli, čo sa odráža aj na 10 % medziročnom poklese farmárskych a veľkoobchodných cien. Podobne ceny hnojív, ktoré predstavujú významnú časť nákladov v poľnohospodárskej výrobe, klesli medziročne o 40 %.

Klesá aj inflácia, ostane to tak?

Rast výrobných cien potravín sa tiež výrazne spomalil a nižšie náklady sa prenášajú aj na spotrebiteľské ceny.

Miera inflácie potravín, teda 3-mesačný pohľad na sezónne očistenú infláciu v eurozóne, sa znížila z dvojciferných úrovní na takmer 1 %. Tento trend spomaľuje aj na Slovensku, a vzhľadom na doterajší výrazný nárast cien potravín existuje priestor na ďalšiu stabilizáciu.

Analytik 365.bank Tomáš Boháček predpokladá, že rast inflácie v lete bude brzdiť medziročný pokles najvyššie zastúpených položiek, predovšetkým potravín. V niektorých oblastiach budú ceny ovplyvňovať opatrenia vlády. Celkové indexy sa však nezmenia výrazne a toto ovplyvní predovšetkým skupiny obyvateľov, ktoré využívajú produkty a služby.

„Druhá vlna rastu príde až na začiatku budúceho roka, kedy sa očakáva zvýšenie ďalších poplatkov, ale presné odhady momentálne nie sú k dispozícii,vysvetlil Boháček.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *