| |

Jedinečný film, aký nemá obdobu vo svete, zobrazuje stredoslovenskú rieku.

Filmový dokument o rieke je svetovým unikátom. Zobrazuje z neba stredoslovenskú rieku, ktorá pramení pod legendárnou Kráľovou hoľou a po niekoľkých stovkách kilometrov ústí do Dunaja.

Revištské Podzámčie.
Revištské Podzámčie. Zdroj: OZ KAMENICA

Film leteckej skupiny CBS Flying o rieke Hron.

Nový film, ktorý vytvorila letecká skupina CBS Flying Team predstavuje povodie Hrona unikátnym spôsobom. Letecký fotograf Milan Paprčka umiestnil na brucho svojho lietadla profesionálnu 360° kameru a preletel celý tok Hrona, od jeho prameňa pod Kráľovou hoľou až po jeho ústie do Dunaja pri Štúrove.

Hron pod Šášovom.
Hron pod Šášovom. Zdroj: OZ KAMENICA

Divák si sám určuje uhol pohľadu na rieku a krajinu.

Film nie je len na klasické pozeranie, ale divák si môže aj sám režírovať film. Počas filmu sa môžete obzerať všetkými smermi a takto vnímať rieku Hron, ale aj šíre okolie v dosahu 360° kamery. Do filmu boli vložené kartografické popisy pohorí, sídiel, vodstva a ďalších zaujímavostí, vďaka čomu sa pri sledovaní videa môžete lepšie zorientovať v danom mieste, kadiaľ letí lietadlo s kamerou. Film je sprevádzaný aj hovoreným komentárom, ktorý približuje miesta, ponad ktoré lietadlo práve letí.

Nová Baňa.
Nová Baňa. Zdroj: OZ KAMENICA

Príbeh Hrona má mať 8 dielov, jeden však chýba.

Celý film má spolu viac ako hodinu a pol a je rozdelený na osem dielov s dĺžkou 10 až 15 minút. Chýba však štvrtá časť, ktorá nemohla byť nafilmovaná. Tento úsek Hrona preteká momentálne zakázaným letovým priestorom okolo vojenského letiska Sliač. Do tohto priestoru, od vojny na Ukrajine, nie je možné vletieť. Dokončenie celej série tak bude záležať, kedy pilot získa povolenie na prelet aj týmto miestom.

Vodáci na Hrone.
Vodáci na Hrone. Zdroj: OZ KAMENICA

Príbeh Hrona bol sprístupnený na YouTube v auguste 2023.

Celý príbeh Hrona si môžete pozrieť na YouTube kanáli Slovensko z neba

Časť 1/8. Okolo prameňa Hrona (Kráľova hoľa – Heľpa)
Pohľad na Hron pod Šášovom.
Pohľad na Hron zo Šášova. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *