| |

Štôlňa prispela v čase vojny k rýchlemu oslobodeniu obce. Po mnohých rokoch prešla rekonštrukciou. (+VIDEO)

V stredu 28.6.2023 sa v obci Štiavnické Bane uskutočnila exkurzia do Partizánskej štôlne. Táto štôlňa bola v uplynulom období zrekonštruovaná a spriechodnená. Zásluhu na tomto obnovení štôlne má miestna ZŠ s MŠ M. Hella cez svoje občianske združenie.

Tajch Bakomi.
Tajch Bakomi. Foto: František Kovár

Občianske združenie ZRPŠ pripravilo projekt obnovy štôlne.

Projekt rekonštrukcie Patizánskej štôlne v Štiavnických Baniach pripravilo Občianske združenie ZRPŠ, ZŠ s MŠ Maximiliana Hella Štiavnické Bane. Partnermi projektu boli obec Štiavnické Bane, OOCR Región Banská Štiavnica a Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je správcom štôlne. Finančne projekt podporilo Ministerstvo obrany sumou 30 000 EUR. Rekonštrukcia prebiehala v dvoch etapách. V každej etape sa urobila polovica štôlne. Vodohospodársky podnik zabezpečoval pri tejto rekonštrukcii odborné práce.

Informačný panel pri Partizánskej štôlni.
Informačný panel pri Partizánskej štôlni. Foto: František Kovár

Štôlňa bola vyrazená v 18. storočí.

Horná bakomská štôlňa bola vyrazená začiatkom 2. polovice 18. storočia ako súčasť prepojovacích štôlní medzi tajchom Malá Richňava a tajchom Bakomi. Štôlna slúžila na prepúšťanie vody medzi tajchami. Prepájala aj náhonné jarky s cieľom priviesť vodu na vtedy najvyššie situovanú šachtu Königseg. Táto voda poháňala čerpací a ťažný stroj s brzdiacim zariadením, ktorý postavil Jozef Karol Hell v roku 1758. Zaujímavosťou je, že táto štôlňa spája aj dve povodia – Ipľa a Hrona.

Vchod do partizánskej štôlne od tajchu Bakomi.
Vchod do partizánskej štôlne od tajchu Bakomi. Foto: František Kovár

V čase vojny to bol úkryt pre ľudí a partizánov.

Významnú úlohu zohrali banské diela v 2. svetovej vojne. V štôlňach sa skrývali ľudia, ktorí boli z rôznych dôvodov prenasledovaní, tak isto to bol úkryt pre partizánov, ktorí bojovali v šírom okolí Banskej Štiavnice. Z týchto štôlní sa im darilo podnikať aj rôzne prieskumné a diverzné akcie v tyle nemeckých okupantov. Najviac prieskumné akcie pomohli hlavne pri oslobodzovaní Banskej Štiavnice a okolitých obcí v marci 1945. Partizáni takto informovali sovietsku armádu o rozmiestnení nepriateľských síl.

Prechod cez Partizánsku štôlňu v Štiavnických Baniach.
Prechod cez Partizánsku štôlňu v Štiavnických Baniach. Foto: František Kovár

Obec bola oslobodená s minimálnymi stratami.

Významný dátum zapísaný v histórii Hornej bakomskej štôlne bol 5. marec 1945, kedy partizáni V. Neuschl, J. Beňo, J. Pataky a J. Zamboj previedli sovietsku hliadku, pod vedením kpt. Kozikova cez túto štôlňu, do tyla Nemcov. Asi 350 sovietskych vojakov tak nečakane prepadlo nemeckú obranu od tyla, čo významne urýchlilo oslobodenie Štiavnických Baní a minimalizovalo straty na životoch. Odvtedy sa táto štôlňa nazýva Partizánska štôlňa v Štiavnických Baniach.

Vstup do štôlne od Malej Richňavy má výšku asi len 160 cm.
Vstup do štôlne od Malej Richňavy má výšku asi len 160 cm. Foto: František Kovár

Štôlňa má svoj jedinečný vojnový príbeh.

V proloženom videu si môžete pozrieť aj rozprávanie starostu obce Stanislava Neuschla, ktorého starý otec bol ten čo previedol sovietskych vojakov cez túto Hornú bakomskú štôlňu. Ako sa starosta v závere svojho príhovoru vyjadril, nie je možné aby to bola stála turistická atrakcia obce. Štôlňa je stále funkčné vodné dielo, verejnosti neprístupné. Bude snahou školy a obce urobiť niekoľko takýchto prechodov ako bol dnes, v priebehu roka, v spolupráci s vodohospodármi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *