Čerenová skala
|

Úžasné vyhliadkové miesto na Liptove je prístupné po krátkej túre.

Nad obcou Liptovská Anna sa čnie Čerenová skala. Toto úžasné vyhliadkové miesto sa nachádza v masíve vrchu Čerenová v Chočských vrchoch. Lokalita je dostupná z obce po krátkom, no strmšom výstupe.

Vrcholová plošina
Vrcholová plošina. Fotoarchív: František Kovár

Na vrchole sa nachádza výrazná plošina s úžasným výhľadom.

Čerenová nie je veľmi výrazný kopec v Chočských vrchoch. Je skôr v tieni výrazných vrchov ako Prosečné, Pravnáč a Choč. Bralo, pripomínajúce skalnú päsť, vytvára stolovú skalu. Na jeho vrchole sa nachádza výrazná plošina s úžasným výhľadom. Na skalnej plošine obrastenej zväčša len trávou leží množstvo plochých skál. Najkrajší výhľad je spod vysokého kríža, ktorý dotvára scenériu tohto vyhliadkového miesta. Pri panoramatickom výhľade je krásne vidno napr. Pravnáč, Liptovský hrad, Choč, Veľkú Fatru, Západné Tatry a hrebeň Nízkych Tatier. Ako na dlani máte Liptovskú kotlinu spolu s vodným dielom Liptovská Mara.

Pohľad na Liptovskú kotlinu
Pohľad na Liptovskú kotlinu. Fotoarchív: František Kovár

Vyhliadková skala nie je oficiálne zakreslená v turistických mapách.

Krátku túru na Čerenovú skalu je najvhodnejšie začať v obci Liptovská Anna. Nevýhodou turistickej trasy je, že nie je dobre značená, na trase sa nachádza len niekoľko smerových tabuliek. Podľa máp chýba oficiálne značená trasa. Krátko po opustení obce natrafíte na červenú turistickú značku, ktorá v mape nie je značená. Otázne je, či je to pokus o nové značenie turistického chodníka, alebo pozostatok starého zaniknutého značenia. Na vrchol Čerenovej skaly sa dostanete max. do jednej hodiny, trasa je krátka, no so strmším stúpaním. Trasa vyzerá celkom dobre vychodená, miestami vyzerá akoby chodník bol niekým udržiavaný. Je škoda, že táto krásna vyhliadková skala nie je oficiálne zakreslená v turistických mapách.

Na Čerenovej skale. Fotoarchív: František Kovár
Na Čerenovej skale. Fotoarchív: František Kovár
Úžasné vyhliadkové miesto
Úžasné vyhliadkové miesto. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *