Ohnísk vtáčej chrípky na Slovensku pribúda

Ohnísk vtáčej chrípky na Slovensku pribúda. Sú blízko seba

Portál aktuality.sk informuje o tom, že vtáčiu chrípku potvrdili tiež na farmách v Senci a pri Trnave. Podľa všetkého ide o sekundárne ohniská nákazy. Potvrdilo to aj ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Agrorezort uviedol, že po tom, čo sa minulý týždeň ukončila depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, došlo k ďalšiemu zvýšenému úhynu hydiny v rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince.

Na farme v Špačinciach išlo o 24-tisíc kusov hydiny, na farme Veľká Častá o 28-tisíc kusov.

Predpkladá sa, že zdrojom nákazy pre primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených, voľne žijúcich vtákov, uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Podľa veterinárov sa v tomto okolí zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute, pričom ich množstvo je vysoké.

V dôsledku tejto informácie Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trnava a RVPS Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov. Tieto opatrenia platia v ohnisku nákazy, no tiež platia opatrenia pre reštrikčné pásmo. Ide o pásmo v okruhu 3 kilometrov a pásmo dohľadu v okruhu 10 kilometrov.

ŠVPS uvádza, že ide o nariadenia, ktorých adresátom je prevádzkovateľ, obce v rámci pásiem, chovatelia hydiny a iného vtáctva v rámci pásiem, no aj poľovnícke združenia.

Vtáčia chrípka hrozí aj ľuďom

Vtáčej chrípke sa na svojom webe venuje aj Úrad verejného zdravotníctva.

Vtáčia chrípka, známa aj ako aviárna influenza, je silne nákazlivé ochorenie, hlavne pre vtáky a hydinu, spôsobené vírusom chrípky typu A. Voľne žijúce vodné vtáky predstavujú prirodzený rezervoár tohto vírusu.

Niektoré varianty vírusu vtáčej chrípky môžu spôsobiť infekciu aj u niektorých cicavcov, vrátane ľudí. Tieto vírusy sa delia na typy s vysokou a nízkou patogenitou. Klasifikácia ako vysokopatogénny (HPAI) alebo nízkopatogénny (LPAI) typ vírusu vtáčej chrípky A sa týka schopnosti vírusu spôsobiť ochorenie hlavne u vtákov, nie však u ľudí. Ochorenie u ľudí s rôznym stupňom závažnosti môže spôsobiť ako HPAI, tak aj LPAI varianty vírusu vtáčej chrípky.

Väčšina cirkulujúcich vírusov A(H5) a A(H7) medzi vtákmi vykazuje nízku patogenitu. Len niektoré varianty vírusov vtáčej chrípky A(H5) a A(H7) sú považované za vysokopatogénne. Na stránke CDC sú všetky subtypy vírusov chrípky A prehľadne dostupné a kategorizované.

Prenos vtáčej chrípky na ľudí sa môže uskutočniť buď priamo, alebo nepriamo, prostredníctvom kontaktu s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. Väčšina ľudských infekcií bola spojená s tesným kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi a ich exkrementmi.

Osoby vystavené najväčšiemu riziku sú tými, ktoré majú priamy kontakt alebo manipulujú s chorými vtákmi, hydinou alebo ich mŕtvymi telami, ako napríklad farmári, veterinári a pracovníci zaoberajúci sa utrácaním a likvidáciou.

Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí kontakt s infikovanou krvou, orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, manipulácia a starostlivosť o infikovanú hydinu, a tiež plávanie alebo kúpanie sa vo vodných plochách, ako sú jazerá, rybníky a štrkoviská, ktoré môžu byť kontaminované vírusom vtáčej chrípky.

Z tohto dôvodu sa odporúča vyhnúť sa kúpaniu vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, a v oblastiach, kde boli nájdené uhynuté vtáky alebo iné zvieratá.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *