Kluknava
|

Historický drevený krytý most a netradičná rozhľadňa sú vyhľadávané atrakcie obce na Spiši.

Drevený krytý most bol postavený v roku 1832 zo smrekového dreva pre potreby významného mediarskeho podniku v Štefanskej Hute pri obci Kluknava. Most je postavený ponad rieku Hornád, má dĺžku 30,5 m, šírku 4,5 m a celý je zastrešený dreveným šindľom.

Informačná tabuľa pri moste
Informačná tabuľa pri moste. Fotoarchív: František Kovár

Drevený krytý most spája obec Kluknavu so Štefanskou Hutou.

Most bol postavený v roku 1832 zo smrekového dreva cez rieku Hornád medzi Kluknavou a Štefanskou Hutou. Slúžil na dopravu materiálu pri výstavbe huty Štefan a neskôr pri jej výrobnej činnosti. Postaviť ho dalo Združenie hornouhorských ťažiarov, ktorého najvyšším predstaviteľom bol gróf Juraj Andrássy. Hlavný nosný systém tvorí kombinovaná sústava lichobežníkového vešadla s priehradovým trámom zloženej sústavy. Upevnený je na kamenných pilieroch na brehu rieky. Na Slovensku sa začali drevené mosty budovať v 13. storočí. Drevo bolo niekoľko storočí hlavným stavebným materiálom až do 19. storočia. Zo zastrešených drevených mostov, ktoré sa nachádzali na Slovensku sa veľa nezachovalo. Tento drevený most je jediným svojho druhu, ktorý sa zachoval až dodnes. Zaujímavosťou je, že v celej svojej histórii nebol vôbec poškodený a aj dnes je prejazdný pre osobné autá.

Drevený most
Drevený most. Fotoarchív: František Kovár

Ešte aj dnes po moste jazdia osobné autá.

Počas svojej histórie bol most viackrát opravovaný a rekonštruovaný. Podľa dochovaných záznamov sa v roku 1932 vymieňalo bočné debnenie parapetov a šindeľ, čo bolo 100 rokov od postavenie mostu. V roku 1981 prebehla podobná oprava, kedy sa menilo bočné debnenie a šindeľ. Dosiaľ najväčšou opravou prešiel v roku 1984, kedy sa celý most rozobral a vymanili sa všetky stavebné prvky. Celý most sa potom poskladal na brehu a na miesto bol presunutý pomocou vojenskej techniky v roku 1985. Do užívania bol znovu uvedený 1. decembra 1985. Ďalšia oprava bola v rokoch 2003 a 2004, menila sa podlaha a opravovala strecha, zrekonštruovalo sa bočné zábradlie a celý most bol natretý konzervačnou látkou.

Po moste môžu jazdiť osobné autá
Po moste môžu jazdiť osobné autá. Fotoarchív: František Kovár

Poštová známka s motívom mosta získala 3. miesto v hodnotení o najkrajšiu známku.

Motív mostu sa v roku 2000 dostal na poštovú známku v hodnote 6 Sk. V roku 2001 známka získala 3. miesto v hodnotení o najkrajšiu známku na Slovensku. Most je dnes významnou turistickou atrakciou obce Kluknava a je aj zapojený do projektu Gotická cesta. Drevený krytý most je v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Vyhliadková veža Green Point
Vyhliadková veža Green Point. Zdroj: Obec Kluknava

Nad obcou Kluknava nedávno pribudla netradičná rozhľadňa.

Od novembra 2023 sa nad obcou týči majestátna rozhľadňa Green Point. S výškou 35 metrov pôsobí ako dominanta celého okolia a ponúka očarujúce výhľady na krajinu. Netradičným rysom tejto atrakcie je využívanie zelenej energie, ktorá sa používa nie len na chod rozhľadne, ale aj na služby pre návštevníkov. Green Point je špecifická svojím spôsobom výroby energie. Ako jediná rozhľadňa na Slovensku využíva prírodné zdroje, konkrétne silu vetra a energiu slnka, na výrobu elektrickej energie. Táto energia sa potom môže využiť pre nabitie elektrobicyklov, alebo mobilných telefónov návštevníkov priamo v objekte rozhľadne. Rozhľadňa Green Point je výnimočná aj svojím nočným osvetlením. Vďaka LED obrysovým a líniovým svietidlám je objekt výrazne viditeľný aj po západe slnka. Osvetlené sú aj schodisko a vyhliadková plošina, ktorá ponúkajú nezabudnuteľné pohľady na nočnú krajinu. Objekt je celoročne prístupný verejnosti. K rozhľadni je prístup z obce Kluknava.

Na rozhľadni som ešte nebol, preto viac informácii si pozrite na stránke obce Kluknava.

Zdroj: Informačný panel, Obec Kluknava

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *